03.11.2021, 11:06 | czytano: 3055

Tatry znów ośnieżone (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Pierwszy śnieg zmiótł z gór wiatr halny. Wczoraj i minionej nowy znów zaczęło padać i Tatry ponownie prezentują się w zimowej szacie.
O ile w samym Zakopanem panuje ładna, słoneczna, jesienna pogoda, o tyle w Tatrach jest już zimno. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne. Na szlakach leży świeży śnieg, w wielu miejscach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko.
"Na niżej położonych szlakach miejscami jest również ślisko, zwłaszcza w miejscach zacienionych. Gdzieniegdzie zalega błoto - dotyczy to zwłaszcza Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa oraz bocznych szlaków odchodzących z Doliny Chochołowskiej, gdzie prowadzona jest zrywka drewna" - przypomina TPN.

W Dolinie Tomanowej trwa remont mostów. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego parkowcy zdecydowanie odradzają jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Pozostaje zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego, czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka - Rówień Waksmundzka, niebieski szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki – do końca Polany Kalatówki (do odejścia na Halę Kondratową)
Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .

Do końca listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl