14.11.2021, 11:46 | czytano: 3725

Film "Pan Baca" o Wojciechu Gromadzie - laureatem konkursu "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo" (zobacz film)

kadr z filmu
W ogłoszonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa VII konkursie filmowym "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo", twórcy z Podhala zdobyli pierwszą nagrodę. To opowieść o Wojciechu Gromadzie z bacówki w Jaworkach na Bukowinkach.
Uczestnicy mogli nadsyłać filmy dokumentalne lub reportaże. Tematem konkursu było dziedzictwo kulinarne, rozumiane zarówno jako dziedzictwo materialne - obiekty zabytkowe służące celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem i spożywaniem posiłków, jak i dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane dawne przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej.
Filmy oceniono trzech kategoriach: młodzież od 13 do 18 roku życia, amatorzy powyżej 18 roku życia oraz profesjonaliści powyżej 18 roku życia. W tej trzeciej kategorii miejsce pierwsze przyznano obrazowi "Pan Baca" i jego twórcom - Jakubowi Dominowi i Adamowi Mółce.


"Jury doceniło czarno-białą opowieść o wielowiekowej miłości człowieka do gór, owiec, jak również o wybitnym przedstawicielu tej miłości – oscypku" - czytamy w uzasadnieniu.

- Wojtek jest z Zębu, wypasa w Jaworkach. Film realizowaliśmy z Kubą Dominem - filmowcem z Podkarpacia wżenionym w Zakopane - komentują autorzy .


Autorzy: Jakub Domin, Adam Mółka

Wojciech Gromada mieszka w najwyżej położonej wsi Podhala - Zębie. Ale bacuje daleko od domu w Jaworkach nieopodal Szczawnicy. – Z owcami przeżyłem już pół wieku – mówi. Gromada jest zwolennikiem tradycyjnego oscypka, więc w swojej pracy nie wprowadza żadnych innowacji. – Oscypki robili nasi przodkowie, więc trzeba iść ich śladem – dodaje baca z Jaworek.
Wojciech Gromada mieszka w najwyżej położonej wsi Podhala - Zębie. Ale bacuje daleko od domu w Jaworkach nieopodal Szczawnicy. – Z owcami przeżyłem już pół wieku - opowiada baca. Podkreśla, że pasterstwo to całe jego życie. Bacówka natomiast to dla niego w sezonie letnim tak naprawdę drugi dom, do którego się przeprowadza i pracuje. - Bacowanie to zajęcie całą dobę tutaj nie ma miejsca na wyznaczone godziny pracy – zawsze jest robota czy to w szałasie czy też przy owcach - przypomina w swojej opowieści na stronie visitmalopolska.pl

Filmy oceniało jury w składzie: Anna Czerwińska-Walczak – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Przewodnicząca Jury Konkursu; Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków; Waldemar Czechowski – filmowiec, dokumentalista, operator i reżyser oraz Grzegorz Czerniak – twórca filmowy, główny specjalista w zespole projektów filmowych w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl