30.11.2021, 11:49 | czytano: 1450

Muzealne Rupiecie w Zębie (zdjęcia)

Nowa atrakcja na 135-lecie szkoły w Zębie: Od Frani do Ani, czyli Muzeum Techniki "Rupieć". W czwartek 25 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zębie można było zobaczyć efekty żmudnych przygotowań nauczycieli tej placówki.
- Frania to kultowa pralka, Ania to rzutnik przeźroczy, a nazwa rupieć wzięła od stwierdzenia pana konserwatora, że ludzie przynoszą do szkoły te rupiecie, a potem trzeba je wynosić i czyścić – opowiada inicjator powstania muzeum w szkole, dyrektor Piotr Malinowski.
W szkole udało się zgromadzić mnóstwo cudów techniki lat XX w., które powinny przywrócić u każdego niezliczoną ilość wspomnień. Są tu m.in. pralnia na czele z franią, zakład fryzjerski, kącik biurowy z maszynami do pisania, zakład krawiecki, kuchnia rodem z PRL, gabinet pielęgniarki, słynne telewizory, radia, aparaty fotograficzne, kamery, zegary i zegarki, komputery, gry, rzutniki, miniatury aut, rowery, magnetowidy, a nawet makieta z kolejką elektryczną. Z głośników można usłyszeć informację na temat historii urządzeń.

W uroczystym otwarciu muzeum udział wzięli m.in. wójt gminy Anita Żegleń, jej zastępca Maciej Dziubas, wizytator delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Marzena Bąk oraz dyrektorzy szkół, darczyńcy, przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów placówki.

Źródło: szkoła, r/ zdj. Andrzej Kubatek
Zobacz pełną wersję podhale24.pl