24.12.2021, 11:37 | czytano: 1647

Mistrzowski koncert (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbył się koncert zorganizowany w ramach projektu „Mistrz tradycji”.
Wystąpił na nim wybitny instrumentalista ludowy i budowniczy instrumentów Piotr Majerczyk z Chabówki. Towarzyszyli mu uczniowie z zespołu Majeranki, którzy pod jego okiem poznawali tajniki gry na instrumentach ludowych, w ramach projektu, mającego na celu przekaz kultury i tradycji w postaci warsztatów gry na instrumentach pasterskich takich jak trombity, piszczałki i dudy podhalańskie. Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - To koncert, który kończy projekt zatytułowany „Mistrz tradycji”. Projekt trwał pół roku. W tym czasie dzieci z zespołu Majeranki uczyły się pod okiem mistrza Piotra Majerczyka gry na tradycyjnych instrumentach ludowych – mówiła prowadząca dr Dorota Majerczyk.
Realizacji projektu pogratulował burmistrz Leszek Świder. - Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za występ, pani Dorocie, panu Piotrowi za przygotowanie go. Wprowadziliście nas w prawdziwie świąteczny nastrój, za co wam bardzo dziękujemy. Dziękuję też rodzicom, że zainteresowali was regionalizmem. Mamy piękną kulturę regionalną i trzeba robić wszystko, żeby przetrwała. Dziękuję wszystkim, którzy o to dbają. Dzięki wam nasza kultura może się rozwijać, a młodsze pokolenie może ją poznawać – mówił włodarz Rabki-Zdroju, składając na koniec wszystkim serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Po koncercie uczestnicy projektu, członkowie zespołu Majeranki i goście koncertu zwiedzili wystawę „Euroregion z lotu ptaka”. Każdy otrzymał album ze zdjęciami, na których można podziwiać m.in. panoramy Rabki-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/ zdj. Piotr Kuczaj
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl