07.01.2022, 09:51 | czytano: 3424

Ukazał się jubileuszowy, 25. Almanach Nowotarski (zdjęcia)

zdj. PTPN w Nowym Targu
NOWY TARG. W świątecznym nastroju, w pięknej oprawie muzycznej Miejskiego Chóru Gorce, w sali obrad Urzędu Miasta, odbyła się promocja jubileuszowego numeru Almanachu Nowotarskiego wydanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
- Jest to jedna z ważniejszych publikacji naszego Miasta i regionu, która łączy przeszłość z teraźniejszością. Dwadzieścia pięć lat pracy wielu osób, zarówno kolegium redakcyjnego, jak i autorów, tworzy niezwykle cenne źródło informacji o ludziach, historii, kulturze i zwyczajach Podhala. Każdy rocznik wzbogacony jest często unikatowymi zdjęciami i przede wszystkim dokładną kroniką ilustrującą ważne wydarzenia, które miały miejsce w Nowym Targu - przypomina Lucyna Czubernat z PTPN.
Dodatkową atrakcją podczas tegorocznej promocji była recytacja własnych utworów dwóch współpracujących z wydawnictwem od wielu lat poetów - Wandy Szado-Kudasikowej i Krzysztofa Kokota. Stanisław Apostoł zaprezentował treść Aktu lokacyjnego Miasta Nowy Targ i pieśń jubileuszową upamiętniającą powstanie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Przybyłych gości, wśród których znaleźli się włodarze Miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, powitali prof. dr hab. Stanisław A. Hodorowicz, dr Maciej Hodorowicz, prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, wieloletnia redaktor naczelna kolegium redakcyjnego.

Poszczególne działy 25. Almanachu Nowotarskiego prezentowali: dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, dr Barbara Zgama, Iwona Hodorowicz, Anna Majorczyk, dr Maciej Hodorowicz i Lucyna Czubernat.

opr. s/ zdj. PTPN w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
AN09.01.2022, 19:11
Do "wieśniak" - dziękujemy za miłe słowa i docenienie naszej pracy
wieśniak08.01.2022, 15:07
Powstanie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan - podoba mi się ta kolokacja, bo zwykle słysząc lub widząc gdzieś słowo 'powstanie', jako Polakowi niemal automatycznie zaraz przed oczami wyobraźni stają mi jacyś zaborcy, ofiary, nierówna walka, cenzura, represje za posiadanie w domu książek w ojczystym języku, więzienia, wyburzenia pomników, listy proskrypcyjne, itd. (inaczej niż ludzie na Zachodzie kojarzymy również takie słowa jak kolaboracja, konfident czy kontrybucja, które to określenia tam na Zachodzie wzbudzają pozytywne skojarzenia, wspomnienia, emocje). Zmiana tego kodu kulturowego to jest praca na dziesięciolecia, do której to pracy Almanach od 25 lat wkłada swoją istotną kontrybucję. Gratulacje z okazji Jubileuszu!
ciekawostka07.01.2022, 12:13
Przepraszam czego promocja?
Jubileuszowego numeru Almanachu Nowotarskiego. czy reklama rodzinnego klanu
prof. Stanisław, dr. Maciej p. Iwona, co jeszcze schowane pod stołem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl