13.01.2022, 16:23 | czytano: 1062

110 rocznica urodzin Stanisława Zająca, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Stanisława Zająca. Urodził się 13 stycznia 1912 roku w Nowym Targu. Syn Jana i Bronisławy.
Był absolwentem nowotarskiego gimnazjum. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aresztowany i więziony w słynnej katowni Podhala - Palace.
Następnie osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Stanisław Zając został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków wraz z innymi osobami będącymi z Podhala.

"14 czerwca 1940 roku przywieziono do KL Auschwitz pierwszy transport, liczący 728 polskich więźniów politycznych, z więzienia w Tarnowie. Znaczną część tego transportu stanowili uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi, aresztowani w jesieni 1939 roku oraz w zimie i na wiosnę 1940 roku w różnych miejscowościach południowej Polski ( w okolicach Zakopanego, Nowego Targu, Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Bukowska, Sanoka, Baligrodu)."

KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtej chwili Stanisław Zając stał się numerem 237.
Zginął 3 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl