17.01.2022, 13:10 | czytano: 1108

107 rocznica urodzin Franciszka Motyki i 109 rocznica urodzin Franciszka Mrowcy - więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Franciszka Motykę. Urodził się 17 stycznia 1915 roku w Zakopanem. Był urzędnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 8 października 1940 roku, wraz z Franciszkiem Gajowniczkiem uratowanym od śmierci głodowej przez o. Maksymiliana Kolbego.
W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Nowego Targu, Krościenka, Poronina, Spytkowic, Zakopanego, Starego Bystrego, Zubsuchego, Szczawnicy, Raby Wyżnej oraz Białego Dunajca.
"Wczesnym rankiem 8 października 1940 roku z cel tarnowskiego więzienia wyprowadzono 342 więźniów. Kazano im zabrać swoje rzeczy i po przeliczeniu załadowano do samochodów ciężarowych i odwieziono na dworzec kolejowy. Tam zajęli miejsca w podstawionym pociągu osobowym. Siedzieli ciasno stłoczeni w przedziałach, z osobistym bagażem, który zabrali z więzienia. Pociąg na krótko zatrzymał się w Krakowie, gdzie dołączono 30 więźniów z Montelupich i w godzinach popołudniowych wjechał na rampę kolejową znajdującą się w pobliżu KL Auschwitz. Z okien wagonów nowo przybyli obserwowali ze zdziwieniem mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach piłujących drewno. Po chwili rozległy się wrzaski esesmanów, nakazujących wszystkim natychmiastowe opuszczenie wagonów. Więźniowie zaczęli w pośpiechu zeskakiwać z dość wysokich stopni wagonów. Powstało straszne zamieszanie. Mężczyźni, szczególnie starsi, potykali się i przewracali gubiąc swoje pakunki. Esesmani i więźniowie funkcyjni biegali wśród nich, usiłując biciem i kopniakami zaprowadzić porządek. Wreszcie ustawionych piątkami mężczyzn poprowadzono do obozu na plac apelowy."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtej pory Franciszek Motyka stał się numerem 5911. Zginął 25 stycznia 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

109 rocznica urodzin Franciszka Mrowcy - utalentowanego narciarza, uczestnika ruchu oporu, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Franciszka Mrowcę. Urodził się 17 stycznia 1913 roku w Zakopanem. Został aresztowany w 1940 roku przez gestapo z "Palace" za udział w ruchu oporu. Po kilkumiesięcznym pobycie w gestapowskim więzieniu trafił transportem z 23 marca 1942 roku do KL Auschwitz. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Dzianisza i Nowego Targu.
"23 marca 1942 roku numerami od 27050 do 27101 oznaczono 52 więźniów skierowanych do obozu przez Sipo u. SD z Krakowa.
Nie zachowała się stosowna dokumentacja, na podstawie której można byłoby ustalić bliższe szczegóły dotyczące przybycia tej grupy do obozu. Nie znane są również fakty dotyczące przebiegu kwarantanny, rozmieszczenia więźniów w blokach mieszkalnych czy skierowania ich do komand roboczych. Wiadomo natomiast, że poza 45 Polakami, w transporcie było 5 Żydów, 1 Rosjanin i 1 osoba, której narodowości nie można ustalić.
48 osób z tej grupy poniosło śmierć w KL Auschwitz. Zdołano poznać bliższe okoliczności zgonów, tylko niektórych spośród nich."

KSIĘGA PAMIĘCI

Franciszek Mrowca stał się od tamtego czasu numerem 27062. Znalazł się wśród 120 więźniów politycznych, którzy zostali rozstrzelani w masowej egzekucji pod Ścianą Straceń 17 czerwca 1942 roku.

opr. S. Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl