Poznajcie Franciszka Motykę. Urodził się 17 stycznia 1915 roku w Zakopanem. Był urzędnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 8 października 1940 roku, wraz z Franciszkiem Gajowniczkiem uratowanym od śmierci głodowej przez o. Maksymiliana Kolbego.
W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Nowego Targu, Krościenka, Poronina, Spytkowic, Zakopanego, Starego Bystrego, Zubsuchego, Szczawnicy, Raby Wyżnej oraz Białego Dunajca."Wczesnym rankiem 8 października 1940 roku z cel tarnowskiego więzienia wyprowadzono 342 więźniów. Kazano im zabrać swoje rzeczy i po przeliczeniu załadowano do samochodów ciężarowych i odwieziono na dworzec kolejowy. Tam zajęli miejsca w podstawionym pociągu osobowym. Siedzieli ciasno stłoczeni w przedziałach, z osobistym bagażem, który zabrali z więzienia. Pociąg na krótko zatrzymał się w Krakowie, gdzie dołączono 30 więźniów z Montelupich i w godzinach popołudniowych wjechał na rampę kolejową znajdującą się w pobliżu KL Auschwitz. Z okien wagonów nowo przybyli obserwowali ze zdziwieniem mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach piłujących drewno. Po chwili rozległy się wrzaski esesmanów, nakazujących wszystkim natychmiastowe opuszczenie wagonów. Więźniowie zaczęli w pośpiechu zeskakiwać z dość wysokich stopni wagonów. Powstało straszne zamieszanie. Mężczyźni, szczególnie starsi, potykali się i przewracali gubiąc swoje pakunki. Esesmani i więźniowie funkcyjni biegali wśród nich, usiłując biciem i kopniakami zaprowadzić porządek. Wreszcie ustawionych piątkami mężczyzn poprowadzono do obozu na plac apelowy."KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtej pory Franciszek Motyka stał się numerem 5911. Zginął 25 stycznia 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
109 rocznica urodzin Franciszka Mrowcy - utalentowanego narciarza, uczestnika ruchu oporu, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz
Poznajcie Franciszka Mrowcę. Urodził się 17 stycznia 1913 roku w Zakopanem. Został aresztowany w 1940 roku przez gestapo z "Palace" za udział w ruchu oporu. Po kilkumiesięcznym pobycie w gestapowskim więzieniu trafił transportem z 23 marca 1942 roku do KL Auschwitz. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Dzianisza i Nowego Targu.
Nie zachowała się stosowna dokumentacja, na podstawie której można byłoby ustalić bliższe szczegóły dotyczące przybycia tej grupy do obozu. Nie znane są również fakty dotyczące przebiegu kwarantanny, rozmieszczenia więźniów w blokach mieszkalnych czy skierowania ich do komand roboczych. Wiadomo natomiast, że poza 45 Polakami, w transporcie było 5 Żydów, 1 Rosjanin i 1 osoba, której narodowości nie można ustalić.
48 osób z tej grupy poniosło śmierć w KL Auschwitz. Zdołano poznać bliższe okoliczności zgonów, tylko niektórych spośród nich."
KSIĘGA PAMIĘCI
Franciszek Mrowca stał się od tamtego czasu numerem 27062. Znalazł się wśród 120 więźniów politycznych, którzy zostali rozstrzelani w masowej egzekucji pod Ścianą Straceń 17 czerwca 1942 roku.
opr. S. Śmietana