Lekarze, nauczyciele, działacze społeczni. Wszystkich ich łączy jedno – swoje życie zawodowe poświęcili dzieciom, pomagając im i przekazując ogromną wiedzę i doświadczenie. Rzecznik Praw Dziecka 10 lutego podczas pobytu w Starostwie Powiatu Tatrzańskiego wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka grupie zasłużonych dla miejscowej społeczności osób.
- To dla mnie zaszczyt, że mogłem uhonorować tak wspaniałe i zasłużone w działalności na rzecz dzieci osoby. Od każdej z nich można się wiele nauczyć, a poznając działalność tych niezwykłych ludzi, łatwiej jest też zrozumieć, że najważniejsza w życiu jest pasja, dzięki której każdy zawód można wykonywać z ogromnym pożytkiem dla społeczności, w której żyjemy – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe – ustanowione 15 lutego 2013 roku rozporządzeniem Prezydenta RP – które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.Osoby odznaczone przez Rzecznika Praw Dziecka :
Jan Ustupski - lekarz pediatra, szczerze oddany dzieciom. Człowiek honorowany w swoim środowisku i szanowany przez rodziców szukających pomocy dla swoich chorych dzieci. Prócz pracy zawodowej przez wiele lat był Prezesem Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej. Dzięki jej działalności setki dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną mogły w okresie wakacji wyjechać nad morze. Często była to dla nich jedyna możliwość wyjazdu z domu i poznania innego świata. Ponadto w dniu Świętego Mikołaja dzieci mogły otrzymać coś miłego i spotkać się z „drużyną” świętego Mikołaja.
Elżbieta Murasiewicz - całe swoje życie zawodowe oddała dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Ponadto przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Domu Dziecka „Jaszczurówka” w Zakopanem. Za jej kadencji kilkoro wychowanków ukończyło studia dzienne na krakowskich uczelniach, co świadczyło jej umiejętnościach budowania dobrej grupy wychowawczej, a także właściwej atmosfery w domu. Dziś odpoczywa na zasłużonej emeryturze, choć zdrowie nie zawsze już służy.
Andrzej Antoni Sekuradzki - stworzył podwaliny pod Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem. Od samego początku był bardzo zaangażowany w jego rozwój. Jest to organizacja pozarządowa, niedochodowa (non-profit) oraz samopomocowa. Działa na wszystkie możliwe sposoby aby reprezentować i wspomagać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny lub opiekunów prawnych. Stowarzyszenie powstało blisko 30 lat temu, na początku jako inicjatywa rodziców z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, by w krótkim czasie przekształcić się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, w którym można było rozpocząć rehabilitację i terapię dzieci. Z biegiem czasu pojawiły się Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.
Małgorzata Tlałka-Długosz - wybitna narciarka i działaczka społeczna. Od kilku lat jest Prezesem Fundacji Integracji przez Sport „HANDICAP” Zakopane grupując wokół siebie liczną grupę dzieciaków sprawnych inaczej. Jest dla nich trenerem, oparciem, autorytetem i wielką osobowością.Z najlepszymi zawodnikami wyjeżdża na różnorakie zawody narciarskie od Mistrzostw Świata po Olimpiady, gdzie zdobywa ze swoimi podopiecznymi najwyższe trofea. Jest to znakomita możliwość pokazania dzieciom z określonymi ograniczeniami, że w życiu pomimo trudności można osiągnąć wiele. Ta praca daje także niesamowite wsparcie rodzicom, którzy widząc sukcesy i osiągnięcia swoich pociech angażują się we wszystkie przedsięwzięcia i tworzą w ten sposób wielką rodzinę.
Źródło: brpd.gov.pl, UM Zakopane, r/
Dużo więcej - 6 razy więcej
Ale tutaj nie popiera się PiS - u
więc nie dostaną NIC