11.02.2022, 10:27 | czytano: 661

128 rocznica urodzin Władysława Dziedzica, urzędnika urodzonego w Harklowej, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama w Auschwitz
Poznajcie Władysława Dziedzica. Urodził się 11 lutego 1894 roku w Harklowej. Był urzędnikiem. Do KL Auschwitz trafił II transportem Polaków 20 czerwca 1940 roku. Był to drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych.
W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Zakopanego, Krościenka, Poronina, Bukowiny, Nowego Targu, Odrowąża, Dzianisza i Chabówki. Większość z nich zginęła.
Jak wspominał Izydor Łuszczek, więzień Palace i KL Auschwitz: "Za każdym razem gestapowcy bili mnie w straszliwy sposób. Milczałem. Kiedyś zabrano nas około dwudziestu i skutych po dwóch załadowano na ciężarówkę. Esesmani z eskorty ostrzegli, że najmniejsza próba ucieczki, chociażby jednego, spowoduje natychmiastowe rozstrzelanie wszystkich. Przewieźli nas do więzienia na Montelupich w Krakowie, a 20 czerwca 1940 roku transportem kolejowym odesłali do Oświęcimia. Był to drugi transport więźniów przywiezionych tu, do tej fabryki śmierci. Więźniowie nie zdawali sobie jeszcze wówczas sprawy z okropności, jakie będą przechodzić.
Wkrótce ujrzeliśmy na bramie zwodniczy napis "Arbeit macht frei". Tak hitlerowcy drwili z ludzi, którzy naprawdę wolnymi stawali się wówczas, gdy zabierała ich śmierć – z głodu czy z wycieńczenia, chorób zakaźnych, gdy ginęli rozstrzeliwani masowo lub zagazowani cyklonem.
Tylko nielicznym spośród moich znajomych udało się przetrwać całą tę gehennę i po rozbiciu Niemiec hitlerowskich powrócić na Podhale."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtej pory Władysław Dziedzic stał się numerem 976. Zginął 5 stycznia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. S. Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ja11.02.2022, 12:54
Mam pytanie do autora. Czy Pan Dziedzic urodził się w Harklowej na Podhalu, czy może kolo Gorlic. Jako mieszkanka Harklowej na Podhalu nie kojarzę tego nazwiska wśród rdzennych mieszkańców.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl