21.02.2022, 19:54 | czytano: 1977

XXXII Śpiskie Zwyki

Kolejna edycja „Śpiskich Zwyków” to okazja do refleksji nad minionymi czasami, ale także powód do wielkiej dumy z rozwoju konkursów na przestrzeni lat. Co roku bowiem przybywa uczestników, obserwuje się również powstawanie nowych i rozkwit już funkcjonujących zespołów regionalnych. Tegoroczną organizację imprezy zaplanowano na trzy dni - od 18 do 20 lutego.
„Śpiskie Zwyki” to wielkie święto kultury Spisza, podczas którego spotykają się zespoły regionalne, kierownicy zespołów wraz z mieszkańcami Spisza, aby wspólnie kultywować rodzime zwyczaje, utrwalać tradycyjną muzykę, taniec i śpiew. W roku 2022 impreza miała nieco inny charakter – odbyła się bez aktywnego udziału publiczności za pomocą narzędzi elektronicznych.
- Dla Samorządu Województwa Małopolskiego kultura to priorytet – podkreśla Marszałek Witold Kozłowski. – W szczególności ta regionalna, która jest żywa i obecna w codziennym życiu mieszkańców całej Małopolski. Robimy wszystko, aby szczególnie młodych ludzi zachęcać w różny sposób do kultywowania tradycji jaką wynoszą ze swoich domów. Dlatego też cieszę się, że co roku w kolejnych edycjach jest coraz więcej uczestników. Kultura to nasza tożsamość, a z drugiej strony i atrakcja dla turystów, którzy cenią sobie autentyczność górali podhalańskich czy spiskich. Stąd i nasza obecność i zaangażowanie również finansowane jeśli chodzi o tę imprezę,

Jury obejrzało i oceniło nagrania 71 występów konkursowych w kategorii gawędziarzy, skrzypków, śpiewaków, grup śpiewaczych oraz w kategorii mistrz – uczeń w śpiewie oraz w grze na skrzypcach. W ramach konkursu zwyczajów i obrzędów kultywowanych na Spiszu przez zespoły regionalne nagrania przesłały 21 zespoły z terenu polskiego Spisza, w tym 8 dziecięcych, 5 młodzieżowych i 8 dorosłych, w dwóch kategoriach konkursowych: prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec.

Komisja obejrzała i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach, a następnie omówiła z instruktorami zespołów regionalnych poszczególne występy. Wyniki konkursu wraz z nagraniami występów można obejrzeć na stronie gok.lapszenizne.pl.

Organizatorami konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy. Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego. Głównym Partnerem imprezy było natomiast Województwo Małopolskie.

Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl