19 lutego w Waksmundzie, rodzinnej miejscowości mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, odbyły się obchody 75. rocznicy ostatniej walki i śmierci dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Dzień później hołd „Ogniowi” złożono w Ostrowsku.
W Waksmundzie po mszy świętej w kościele św. Jadwigi Śląskiej zebrani przeszli na cmentarz, gdzie przy grobach żołnierzy „Ognia” i mogile zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji mieszkańców miejscowości odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty. Oddział IPN w Krakowie reprezentowała zastępca dyrektora Cecylia Radoń.Uroczystości, w których wzięli udział parlamentarzyści, delegacje władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, wojska, innych służb mundurowych oraz organizacji i stowarzyszeń społecznych, zorganizowała Fundacja Pamięć i Wolność.20 lutego 2022 r. odprawiono mszę świętą w kościele św. Michała Archanioła w Ostrowsku. Oddział IPN w Krakowie reprezentował dyrektor dr hab. Filip Musiał, a gospodarzem uroczystości był Zbigniew Kuraś, syn „Ognia”.
Drugim punktem programu dnia była wizyta na cmentarzu w Nowym Targu, gdzie złożono kwiaty na grobie ppor. Czesławy Kuraś-Bochyńskiej „Sarenki”, żony Józefa Kurasia. Odczytano także apel pamięci. W czasie okupacji ppor. Bochyńska działała w Konfederacji Tatrzańskiej, a w 1945 r. wstąpiła do oddziału „Błyskawica”.
„Ogień” zmarł 22 lutego 1947 r. w szpitalu w Nowym Targu. Dzień wcześniej w Ostrowsku koło Nowego Targu został otoczony przez grupę operacyjną KBW. Po nieudanych próbach wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł następnego dnia tuż po północy. Miejsca pogrzebania ciała nie udało się odnaleźć.
IPN, opr.s/ zdj. Janusz Ślęzak oraz Monika Wojtyca IPN