07.03.2022, 14:13 | czytano: 1936

"Sama wstążka na piersi i reakcja na Facebooku nie wystarczy"

Fot. Marcin Szkodziński
Gmina Poronin apeluje do mieszkańców i osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną o zgłaszanie pobytu, aby dzięki temu lepiej zorganizować im pomoc.
- W związku z agresją Rosji na Ukrainę stanęliśmy przed bardzo ważnymi zadaniami. Po pierwsze to przyjęcie uchodźców, a po drugie, to zbierana pomoc materialna - informuje Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.
Wiele osób na Podhale przybywa własnym transportem lub jest przywożona przez mieszkańców i zakwaterowywana w prywatnych domach. Władze gminy proszą o zgłaszanie takich osób. - Proszę o zgłaszanie poprzez gminną stronę pobytu osób z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy nie zostali skierowani, tylko przyjechali. Jest specjalny formularz bardzo prosty. Dotyczy on imienia nazwiska i daty urodzenia - zaznacza Anita Żegleń.

Wójt zaznacza, że zrobienie takiej listy osób jest niezbędne w celach zorganizowania pomocy tych bieżących i bezpośrednich, ale także pomocy, która będzie potrzebna długoterminowo.

Jest to ważne z kilku czynników. - Musimy dzięki temu oszacować jaka pomoc jest w tej chwili potrzebna na terenie naszej gminy zarówno materialna, jak także zabezpieczenia edukacji dzieci. Musimy wiedzieć w jakim są wieku i jakie są potrzeby wsparcia dziennego. Wiem, że część obywateli, która przyjechała, chciałaby podjąć pracę zarobkową. Często jest to niemożliwe ze względu na małe dzieci - mówiła na sesji rady gminy Anita Żegleń.

Cały czas prowadzona jest także zbiórka rzeczy dla uchodźców. Prowadzona jest ona w remizach, gdzie następuje pierwsza segregacja. Dary można przywozić w godz. 16-18.

Zbierane są wyłącznie rzeczy nowe, nieużywane. Nauczyło nas doświadczenie zbiórek, że z tym czasami był problem. Oprócz takich wzruszających odruchów były też okazje do pozbywania się starych rzeczy - zaznacza Anita Żegleń.
Dary przynoszone przez mieszkańców gminy będą segregowane, opisywane i jak najszybciej przesyłane do osób potrzebujących. Może się zdarzyć także taka sytuacja, że zbiórka będzie zawieszona na dzień lub dwa w związku bardzo dużym napływem i koniecznością segregacji. Wójt zaprasza także osoby, które już są na Podhalu, a potrzebują ubrań lub innych rzeczy. Mogą oni bezpośrednio z remiz odebrać rzeczy.

- Nie wystarczy przypięta wstążka, czy flaga na Facebooku. Trzeba zrobić coś więcej - apeluje do mieszkańców gminy Poronin Anita Żegleń.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl