21.03.2022, 10:58 | czytano: 1645

Finał XL Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda (film i zdj.)

Energia i materia zdj. Piotr Lisowski/ jedno ze zdjęć z serii nagrodzonej Złotym medalem FIAP
NOWY TARG. "Bóg tworzy piękno. Mój aparat i ja jesteśmy świadkami" - te słowa fotografika Marka Denman'a towarzyszą organizowanemu od ponad 40 lat konkursowi im Jana Sunderlanda Krajobraz Górski. Na tegoroczną wystawę zaakceptowano 109 fotografii - 48 autorów. Prace pokonkursowe wystawione były w wieży wodnej.
- Od 1980 roku, kiedy to z inicjatywy Jolanty Dylewskiej w Nowym Targu powołany został do życia konkurs fotograficzny o tematyce górskiej, rzesze fotografików, zarówno profesjonalnych jak i amatorów dostarczają do Miejskiego Centrum Kultury świadectwo „Boskiej Twórczości”. Organizatorzy i Jury konkursu starają się zawsze wyróżnić i nagrodzić te fotografie, które nie tylko dokumentują górską przyrodę, ale mają w sobie osobisty, oryginalny przekaz autora - wspominają organizatorzy.
Konkurs na przestrzeni kilku dekad ewoluował. Z imprezy regionalnej, jaką był na początku - stał się renomowanym, międzynarodowym „salonem fotograficznym” pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, a organizatorzy otrzymują honorowe wyróżnienia za realizację kolejnych, udanych edycji. W tym czasie zmienił się także sposób obrazowania w fotografii spowodowany rozwojem techniki, dostępem twórców do coraz lepszych narzędzi i większą mobilnością, co w efekcie dodaje wystawom pokonkursowym wartości poznawczej i na prezentowanych fotografiach pojawiają się krajobrazy gór z całego świata.

Jury obradowąło w składzie: przewodniczący Małgorzata Krystyna Dołowska prezes Fotoklubu RP, przedstawiciel FIAP Polska, członkowie - Marcin Bawiec, fotografik AFIAP, MDPSA, QPSA i Gabriel Wolski – artysta plastyk MCK Nowy Targ.

Po obejrzeniu fotografii nadesłanych przez 74 autorów przyznano nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:
I nagroda (8 000 zł) i Złoty Medal FIAP - Piotr Lisowski za zestaw prac
II nagroda (2 500 zł) I Srebrny Medal FIAP - Marcin Kęsek za zestaw prac
III nagroda (1 000 zł) i Brązowy Medal FIAP - Tomasz Przychodzień - za pracę LŚNIĄCA ŚCIANA
Best Author- odznaka FIAP : Piotr Lisowski
Złoty Medal FOTOKLUBU RP – Tomasz Oryszczak
Srebrny Medal FOTOKLUBU RP – Zbigniew Pytel
Brązowy Medal FOTOKLUBU RP– Jakub Witos
Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu (1 000 zł) Janusz Wojcieszak

Wyróżnienia FIAP otrzymali: Piotr Jamiński, Wojciech Lisiński, Artur Rajewicz, Karolina Rudzka, Tomasz Stachowiak, Krzysztof Strzoda, Wojciech Traczewski, Marcin Wielicki i Jan Zych.
Oto tegoroczne prace:


W galerii poniżej zdjęcia Szymona Pyzowskiego z finisażu wystawy.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
pstryk22.03.2022, 15:13
Piękne zdjęcia
Seniorka uczestnicząca21.03.2022, 20:10
Dyrektor nie lubi wystaw. Odcina się od dotychczasowej działalności MOK. A to błąd. Młody, nie wie co tu się działo i jakie były piękne wystawy i inne wydarzenia. Na filmie byłyśmy we 4 na sali. Marnie to wygląda na tle poprzednich lat.
zaraj21.03.2022, 14:08
Szkoda, że nie było dyrektora na wernisażu takiego konkursu. Poczekam na inną okazje by zadać mu kilka pytań.
ton21.03.2022, 13:29
Nie widzę na zdjęciach Dyrektora MCK. Czyżby gdzieś chałturzył ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl