09.04.2022, 13:36 | czytano: 1606

Uczyli się malować pisanki w regionalne wzory (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Krokusy, góralskie kapelusze, parzenice i tatrzańskie szczyty dominowały na pisankach przygotowywanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie.
- Na Podhalu nie ma dużej tradycji malowania jajek. Ozdabianie polegało na wrzuceniu do cebuli. Czasem jak ktoś bardzo chciał, to próbował wydrapać jakiś wzorek. Niestety wielkanocne jajka na Podhalu zdobiliśmy bardzo prosto - mówi Anna Buńda-Dorula, prowadząca zajęcia.
Właśnie dlatego w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie zorganizowano specjalne warsztaty z malowania pisanek, a raczej drewnianych jajek, żeby było łatwiej.

- Kultura nie jest stateczna i cały czas ewoluuje, dlatego bawimy się tą kulturą i jej wpływami. Malujemy jajka wykorzystując różne wzory regionalne dostępne na Podhalu. Są to wzory zarówno z kultury, jak i z natury – mówi Anna Buńda-Dorula. - Inspirujemy się wzornictwem takim jak hafty i faktury, a z drugiej strony góralskim pejzażem, krokusami oraz zwierzętami – dodaje.

Na warsztatach z malowania pisanek w regionalne wzory, które mogą w przyszłości stać się nową podhalańską tradycją pojawiły się mamy z dziećmi oraz babcie z wnukami, które z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do malowania pisanek.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl