17.04.2022, 18:10 | czytano: 1682

Akcja szczepienia lisów

zdj. John Sarvis / Wikimedia
Na terenie całego województwa w dniach od 25 do 29 kwietnia br. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie przeciw wściekliźnie - lisów wolno żyjących.
Zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt ma kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik z płynną szczepionkę. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest aluminiowo-plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy. Pojemnik po przegryzieniu przez lisa wytwarza u zwierzęcia - odporność przeciw wściekliźnie. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa, dlatego nie powinno się ich dotykać.
Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

"Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza. Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów. W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii" - przypomina w komunikacie Małopolski Lekarz Weterynarii.

s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl