15.04.2022, 21:52 | czytano: 1141

Styczniowe echa bitwy kwietniowej (film)

kadr z filmu
"Kiedyś wspominałem o wyciecze po Kampinoskim Parku Narodowym, śladami powstania styczniowego. Dzisiaj mija 159 rocznica bitwy stoczonej w Budzie Zaborowskiej" - przypomina Bartłomiej Kuraś. Góral, który wybrał życie w województwie warszawskim zabiera nas w kolejną podróż historyczną.
Na noc z 11 na 12 kwietnia 1863, kiedy to prawosławni obchodzą Wielkanoc, więźniowie Cytadeli Warszawskiej Jarosław Dąbrowski ps. “Łokietek” oraz Bronisław Szwarce zaplanowali ucieczkę, licząc na to, że strażnicy będą pijani. Dąbrowski domagał się, aby od strony Kampinosu do Cytadeli podszedł jakiś oddział partyzancki i ułatwił im ucieczkę.
12 kwietnia 1863 r. w lasach w okolicach Zaborowa mjr Walery Remiszewski rozpoczął formowanie oddziału “Dzieci Warszawy” w sile ok. 240 ludzi. Oddział ten ruszył w kierunku Cytadeli, ale Rosjanie wzmogli czujność i udało im się jedynie dojść do lasów w rejonie Starych Babic. 13 kwietnia naprzeciw powstańcom wyruszyli Rosjanie i Polacy szybko wycofali się przez Lipków i Truskaw w głąb Puszczy, właśnie do Budy Zaborowskiej (obecnie obowiązuje po prostu nazwa Buda – to niewielka osada przy niebieskim szlaku z Zaborowa Leśnego w kierunku Lipkowa).Korzystając z okazji chciałbym wszystkim życzyć wesołych i pełnych radości świąt. Niech zmartwychwstały Chrystus przyniesie nadzieję na nadchodzący czas.

Radosnych świąt w gronie rodzinnym prosto ze skalnego Podhala.

Bartłomiej Kuraś
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl