05.05.2022, 13:59 | czytano: 2335

Święto Bacowskie na Tarasówce (duża galeria)

zdj. Mateusz Łacek /UG Poronin
Po raz 42. w dniu Święta Narodowego 3-go Maja na Tarasówce spotkali się bacowie, aby uroczyście rozpocząć wypas owiec.
Święto Bacowskie było okazją do modlitwy o wszelkie łaski podczas tegorocznego sezonu pasterskiego. Po uroczystej Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych bacowie poświęcili i okadzili stado owiec, co z godnie z tradycją ma ochronić zwierzęta przed demonami, ale także leczyć choroby ludzi i zwierząt.
- Święto 3-go maja jest szczególne dla nas Polaków - święto kościelne mocno wpłata się w święto narodowe. Przez wiele lat w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej Polacy pozbawieni Ojczyzny widzieli Polskę, wiarę i nadzieję na lepszy czas. I dzisiaj, tutaj, mamy szczególny przywilej, że do tego święta kościelnego i narodowego dokładamy naszą góralską tradycję - święto pasterskie. Dzielimy się muzyką, śpiewem, ale też uświęconymi od pokoleń obrzędami. Obrzędami, w których jest wiele miłości do Boga i natury, którą stworzył - mówiła na Tarasówce Wójt Gminy Poronin Anita Żegleń.

Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie przyciągnęło nie tylko mieszkańców Małego Cichego, ale także wielu turystów, którzy mieli okazję spróbować oscypka i żyntycy a także posłuchać góralskiej muzyki.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz oprawę mszy świętej.

opr. s/ zdj. Mateusz Łacek /UG Poronin
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl