17.05.2022, 09:40 | czytano: 1011

Pokaz filmu „Siostry Rzeki” i spotkanie z Cecylią Malik

NOWY TARG. W czwartek 26 maja o godz.17.00 w MCK w ramach cyklu "Jak zaprzyjaźnić się z rzeką" - zaplanowano pokaz filmu „Siostry Rzeki” oraz spotkanie i warsztaty z autorką filmu, artystką i aktywistką ekologiczną Cecylią Malik.
Wstęp wolny.
Notka o autorce:

Cecylia Malik malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych do ważniejszych należą „365 Drzew” „6 rzek” „Warkocze Białki”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka. W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” - przeciwko LEX Szyszko. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorka i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród miedzy innymi Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro za 2018. Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Notka o filmie:

„Siostry Rzeki” /„River Sisters”/, film dokumentalny, 57’

Na ratunek Wiśle przed planowaną nową wielką zaporą w Siarzewie przybywają inne rzeki: Dunajec, Soła, Pilica, Raba. Cecylia Malik wzywa kobiety, aby udzieliły głosu rzekom i włączyły się w walkę, która toczy się miedzy ekologami działającymi w Koalicji Ratujmy Rzeki, a politykami i urzędnikami i lobby hydrotechnicznym.
Walkę o wartości o dziką przyrodę, o krajobraz o czystą słodką wodę, która staje się najcenniejszym zasobem planety. Teraz toczy się decydująca walka o Wisłę! Zapadają decyzję i przetargi na budową nowej zapory w Siarzewie.! Nie zgódźmy się na przegradzanie i dewastowanie Wisły! Ocalmy jedną z ostatnich w dużej części naturalną, wielką rzekę Europy.

Scenariusz i reżyseria: Cecylia Malik
Montaż, współpraca scenariuszowa: Rafał Małecki
Dźwięk: Krzysztof Ridan
Korekcja barwna: Michał Żołnowski.
Zdjęcia: Piotr Dziurdzia, Cecylia Malik, Magdalena Mosiewicz, Joanna Urbaniec, Tomasz Gotfryd, Stanisław Barański, Bartolomeo Koczenasz.
Muzyka: Zespół Sutari z płyty Siostry Rzeki i Michał Zygmunt
Taniec: Ula Dziurdzia
Produkcja: Cecylia Malik
Mecenat: Film powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa

źródło: organizatorzy
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl