27.05.2022, 20:00 | czytano: 2514

Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego (zdjęcia)

zdj. A. Joachimiak/ Zakopiańskie Centrum Kultury
Biały Miś to jeden z najbardziej znanych i lubianych przez turystów symboli Zakopanego, który na trwałe wpisał się w krajobraz miasta. Z okazji jego setnych urodzin, w sopockim Art Inkubator Park otwarta została wystawa „Foto z Misiem”, zapowiadająca letni Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego Burmistrz Miasta Zakopane przyzna nagrodę dla autora książki propagującej miasto i Tatry.
Na Zakopane- dobre eMOCje składają się przepiękne widoki, liczne atrakcje, niepowtarzalny klimat i gościnność mieszkańców, ale Zakopane to również kultura, sztuka i niezwykle bogata tradycja literacka. Miasto w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. W celu przywrócenia pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, Jan Kasprowicz i wielu innych, w 2016 roku zainaugurowano pierwszą edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.
Festiwal każdego roku przyciąga do stolicy Tatr wybitnych literatów, a w ramach imprezy odbywają się spotkania autorskie, dyskusje literackie, promocje książek, a także pokazy filmów, wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty.

Podczas tegorocznej, siódmej edycji, która odbędzie się w dniach 8-10 lipca, nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury", którego zwieńczeniem będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego dla jednej z nominowanych książek.

- Prestiżowa Nagroda Literacka Zakopanego przyznawana jest corocznie przez Burmistrza Miasta Zakopane podczas uroczystej gali, będącej kulminacyjnym punktem Festiwalu. Nagradzamy nią autorów, którzy właśnie poprzez literaturę promują i popularyzują Zakopane. O tym, kto w tym roku zostanie laureatem dowiemy się wkrótce, ale już dzisiaj wszystkich miłośników literatury zapraszamy na Zakopane-dobre eMOCje – mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Zakopanego.

Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Placu Niepodległości odbywać się będą warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie i inne wydarzenia przewidziane w programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Imprezie towarzyszyć będą Targi Książki, pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”.

Zakopiańskie Centrum Promocji, opr.s/ zdj. A. Joachimiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl