03.06.2022, 09:50 | czytano: 1127

W Poroninie stanie pomnik Franciszka Łukaszczyka - lekarza, pioniera radiolecznictwa

Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Fotografia z 1936 r.
PORONIN. Wójt gminy ogłosiła konkurs na konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika prof. Franciszka Łukaszczyka.
Konkurs skierowany jest do artystów i studentów uczelni artystycznych, posiadających doświadczenie. W oparciu o najlepszą pracę konkursową - zlecone zostanie wykonanie pomnika. Szczegóły na stronie internetowej Urzędu Gminy Poronin.
Franciszek Łukaszczyk urodził się pod koniec XIX wieku w Zubsuchem. Był doktorem nauk medycznych, współzałożycielem Instytutu Radowego w Warszawie. Tamtejszym Działem Medycznym kierował do śmierci. Praktykował w Paryżu u Marii Curie Skłodowskiej oraz w Berlinie, Hamburgu i Sztokholmie. Nazywany pionierem radiolecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. To on zainicjował w Polsce społeczną akcję zwalczania nowotworów.

W czasie II wojny światowej - najpierw samodzielnie ukrył, a potem zabrał ze szpitala rad i wywiózł do domu w Poroninie. To sprawiło, że po wojnie udało się szybko wznowić leczenie pacjentów. Ale doprowadziło także do jego choroby - transport i ukrywanie radu bez zabezpieczenia - wywołał u niego białaczkę. Zmarł w 1956 roku. Odznaczony dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
krewniak03.06.2022, 11:21
rodzinę Łukaszczyków Tadych spotka zaszczyt
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl