03.06.2022, 15:50 | czytano: 1292

200-letnia lipa rosnąca na Pardałówce pretenduje do miana "Drzewa Roku 2022"

zdj. UM Zakopane
ZAKOPANE. W sąsiedztwie kościoła p.w. Matki Zbawiciela przy Drodze Haremskiej rośnie lipa, która została zakwalifikowana do II etapu konkursu „Drzewo Roku”.
Lipa szerokolistna ma ponad 200 lat, 30 m wysokości i obwód - 520 cm.
"Wyjątkowe, jedno z najstarszych w Zakopanem drzewo, które rodziło się razem z dzisiejszym, współczesnym Zakopanem - w czasach, gdy drogą homolacką przyjechał Stanisław Staszic, by wspinać się po Tatrach i prowadzić badania. Pradziadowie opowiadali, że pod lipą zasiadał Tytus Chałubiński, by pogawędzić z Sabałą o przyszłości Zakopanego, że znalazł w jej pobliżu schronienie Wincenty Pol, który uciekł tutaj przed represjami ze strony zaborców. Dziadowie wspominają także Stanisława Marusarza i innych tatrzańskich kurierów, którzy na Pardałówce spotykali się z tymi, których przeprowadzali przez Tatry na Węgry. A gdy człowiek podniesie wzrok, ponad koronę lipy, zobaczy Tatry - takie pejzaże tworzył Franciszek Wójcik, zakopiański malarz. Na jego obrazach lipa zawędrowała na salony -nawet sejmowe - bo właśnie tam można zobaczyć „Panoramę Tatr” z 1943 roku z naszą lipą" - komentuje zakopiański Urząd Miasta.


Podobno z jej konarów wyrzeźbione są fragmenty ołtarza zaprojektowanego przez Stanisława Witkiewicza w 1899 roku, który znajduje się w kaplicy św. Jana Chrzciciela w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach.

Głosować na lipę można na stronie www.drzeworoku.pl - do końca czerwca br. Można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail. Wielokrotne głosowanie z jednego nr IP jest dozwolone tylko w przypadku szkół, organizacji oraz rodzin, gdzie wiele osób korzysta z jednego komputera.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zapomnieć na kolejne 200 lat03.06.2022, 21:05
Tylko nie dopuszczajcie do tego drzewa "dendrologów", już pokazali jakimi są dyletantami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl