03.06.2022, 18:15 | czytano: 5226

"Otwórz oczy, patrz!". Kolejna skocznia w rejonie Nowego Targu (film)

Widok na dawny zeskok skoczni/ Otwórz oczy, patrz!
"Piękny las na granicy Nowego Targu i Klikuszowej. Leśną dolinką wije się malowniczy górski potok, który miejscami jest skryty przed oczami postronnych w gęstych zaroślach. W tym lesie byliśmy już kilka razy przy okazji poszukiwania lokalizacji po starej pustelni. Miejsce jest raczej ustronne, odwiedzane pewnie najczęściej przez okolicznych mieszkańców. Najbliższy szlak (czarny w Klikuszowej na Turbacz) przebiega około 2 km wyżej" - pisze we wstępie do nowego filmu eksplorator z grupy "Otwórz oczy, patrz", Adam Perchał.
Minęło kilka tygodni od czasu publikacji naszego filmu o skoczni narciarskiej w Robowie.
Przez Messenger od pewnej młodej damy dostaliśmy informację, że jej wujek również skakał na nartach, tylko na skoczni, która znajdowała się w lesie na osiedlu Nowe.

Dawna skocznia w Robowie jest znana, ale ta?

Szczyt dawnego rozbiegu

Po umówieniu terminu następuje najprzyjemniejsza część naszej pracy, czyli spotkanie i rozmowa ze świadkiem. Pan Kazimierz z bratem prowadzi nas na miejsce i wskazuje zarośnięte i wyżłobione przez wodę strome zbocze. Jego opowieść to nostalgiczny powrót do młodzieńczych lat, które przypadły na lata 60-te ubiegłego wieku. To również historia ludzi, którzy mieli marzenia, chęć do społecznej pracy, zapał i wytrwałość – a może upór do uprawiania sportu będzie określeniem znacznie właściwszym. Ten młodzieńczy upór sprawiał, że dzieciaki na treningi chodziły pieszo, zdarzało się, że mieli do przejścia parę kilometrów. Narty obowiązkowo nieśli na plecach.

Adam Perchał z byłym zawodnikiem Kazimierzem Bryniarskim

Las pomiędzy Nowym Targiem i Klikuszową skrywa swoje historie z lat minionych. Kiedy zmontowałem film, który możecie teraz obejrzeć, to powiedziałem do Maćka "co ten las jeszcze skrywa". To miała być forma żartu. Teraz już wiem, że ma jeszcze jedną tajemnicę, smutną i mroczną. Przez całkowity przypadek podczas naszej rozmowy padła nazwa miejsca, którego szukaliśmy od grudnia…Otwórz oczy, patrz!
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Nowotarżanka07.06.2022, 10:30
Skocznia była jeszcze czynna do skakania w latach 90 mój brat który miał wtedy 8 lat chodził z kolegami z osiedla Nowego skakać na nartach
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl