09.06.2022, 16:46 | czytano: 2061

Mieszkańcy gminy Szaflary na kartach historii (zdjęcia)

Losy mieszkańców gminy Szaflary dotkniętych okrucieństwem I wojny światowej wspomniano podczas promocji publikacji pt. „Mieszkańcy gminy Szaflary i Obec Podbiel na frontach I wojny światowej”, która odbyła się 8 czerwca w Szaflarach.
W sali remizy OSP Szaflary zebrali się m.in. autorzy publikacji, rodziny przedstawionych w niej osób oraz delegacje ze szkół z gminy Szaflary wraz z nauczycielami. Spotkanie poprowadziła Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach Iwona Gal, która zaprosiła do dyskusji m.in. autorów publikacji: Halinę Szulc, mieszkankę Szaflar, nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej w Skrzypnem oraz pasjonatkę i badaczkę dziejów Gminy Szaflary oraz dr Przemysława Stanko, historyka, badacza archiwów i pracownika Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którzy opowiedzieli pokrótce o etapach powstawania pracy. Wraz z nimi w dyskusji wzięli udział mieszkańcy Szaflar Józef Cachro oraz Józef Komperda, którzy wspominali swoich bliskich krewnych walczących na frontach I wojny światowej.
Przed zebranymi wystąpiły również przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Szaflarach, które zatańczyły poloneza oraz zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych.

W spotkaniu wzięli udział także wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, radni gminy, starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty Alicja Sienkowiec, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „TATRY” Agnieszka Pyzowska.

Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia autentycznych dokumentów i przedmiotów zachowanych z czasów I wojny światowej jak przykładowo oryginalny Krzyż Niepodległości wraz z aktem nadania. Na zakończenie każdy z uczestników mógł otrzymać także bezpłatny egzemplarz książki.

Tekst i zdjęcia: GCKPiT Szaflary, oprac.r/
Może Cię zainteresować
komentarze
osoba pracująca10.06.2022, 20:30
Gdzie można zdobyć ten bezpłatny unikat? Bo godzina promocji książki niefortunna dla osób pracujących.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl