26.07.2022, 12:42 | czytano: 1915

Zbliża się Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej (zapowiedź filmowa)

zdj. Leszek Janiszewski
Ostatnia niedziela lipca to od 20 lat dzień, w którym Mieszkańcy i Goście przebywający na Orawie spotykają się w zubrzyckim skansenie na Święcie Borówki.
Jest to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w muzeum. Towarzyszą jej pokazy warsztatowe różnych zajęć gospodarskich, degustacje dań regionalnych, występy teatralne i inscenizacje, taniec i muzyka, swoje wyroby prezentują twórcy ludowi z regionu Orawy i nie tylko. Stoiska mają także BgPN, Lasy Państwowe –Nadleśnictwo Nowy Targ oraz rozmaite stowarzyszenia z Podtatrza.

Ponadto w trakcie imprezy otwarte zostaną trzy wystawy czasowe: „Światło w przyrodzie” (przygotowana przez Babiogórski Park Narodowy), „Cyprian Smreczak – rzeźbiarz z Orawy” poświęca twórczości lipnickiego artysty oraz „Kany tyn cas? Orawskie zygory" - wystawa zegarów schwartzwaldzkich ze zbiorów muzeum.Odbędzie się także coroczny konkurs wiedzy o Orawie i muzeum, zaś dla spragnionych nieco spokojniejszych tonów i poszukujących wśród chwili oddechu wśród gwaru, w kościele MB Śnieżnej w skansenie zostanie zainaugurowany XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej.Osobny, bogaty program przygotowano w związku z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza – w tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego geniusza. Muzeum oraz Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon przygotowały pokazy popularnonaukowe oraz konkurs „Poznaj Ignacego Łukasiewicza”, chętni będą mogli też posłuchać o wynalazkach Łukasiewicza w życiu codziennym, wziąć udział w mini-warsztatach edukacyjnych i stworzyć pracę w ramach konkursu plastycznego: „Łukasiewicz w oczach dzieci”.

20. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej: 31 lipca, od godz. 12.00

Szczegółowy program można znaleźć na www.orawa.eu

opr. s/ zdj. Leszek Janiszewski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl