26.07.2022, 18:32 | czytano: 1835

Wspomnienie Zofii Góralczyk i Bartłomieja Murzańskiego - więźniów Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama w Auschwitz
Mija 131 rocznica urodzin Zofii Góralczyk - więźniarki Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz 135 rocznica urodzin Bartłomieja Murzańskiego z Bukowiny, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Poznajcie Zofię Góralczyk. Urodziła się 25 lipca 1891 roku w Zakopanem. Więziona w Palace – słynnej katowni Podhala, trafiła do KL Auschwitz transportem z 28 maja 1942 roku.
W transporcie tym znalazły się również inne kobiety z Odrowąża, Szczawnicy, Nowego Targu i Poronina.
"28 maja 1942 roku z więzienia w Tarnowie przybył do KL Auschwitz kolejny transport, skierowany do obozu przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Przywieziono wówczas 54 kobiety. W transporcie tym było również kilkanaście Żydówek.
Przed umieszczeniem ich w więzieniu w Tarnowie, spędziły wiele miesięcy w innych więzieniach, gdzie poddawane były nieludzkim torturom. Przeważnie były to osoby zaangażowane w pracy konspiracyjnej."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Zofia Góralczyk stała się numerem obozowym. Jej obozowego numeru niestety nie zdołano ustalić. Zginęła 30 listopada 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

----

Poznajcie Bartłomieja Murzańskiego. Urodził się 26 lipca 1887 roku w Bukowinie, obecnej Bukowinie Tatrzańskiej. Więziony w Palace, następnie trafił do KL Auschwitz transportem z 20 czerwca 1940 roku. Był to drugi transport Polaków do "fabryki śmierci", powstałej w celu eksterminacji narodu polskiego.
"20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych – 248 z więzienia w Wiśniczu Nowym i 65 więźniów z Montelupich w Krakowie. Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w jesieni 1939 roku, w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji."
KSIĘGA PAMIĘCI

Bartłomiej Murzański stał się od tamtego czasu numerem 816. Zginął 3 lutego 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl