17.08.2022, 20:37 | czytano: 1277

108. rocznica urodzin utalentowanego biegacza narciarskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Adam Dziadulski/ Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku.
Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.
Poznajcie Adama Dziadulskiego. Urodził się 17 sierpnia 1914 roku w Zakopanem. Był urzędnikiem i utalentowanym biegaczem narciarskim.

Aresztowany przez gestapo w 1940 roku trafia do więzienia w Palace – katowni Podhala w Zakopanem. Po brutalnym śledztwie i torturach zostaje przewieziony do Tarnowa, gdzie zostaje osadzony w więzieniu.

W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Adam Dziadulski zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 596...
W 1943 roku został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Neuengamme. Nie przeżył.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
fan politycznej propagandy18.08.2022, 10:39
to jest straszne, czytam te i inne historie... "stał się numerem..."
jak tak można? jak można było tak traktować ludzi? człowiek człowieka...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl