20.08.2022, 16:56 | czytano: 3086

Makieta EM-10 Bielik na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
Na lotnisku w Nowym Targu odbyła się uroczystość odsłonięcia postumentu z makietą samolotu EM-10 Bielik, która została przekazana jako depozyt do Aeroklubu Nowy Targ przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na uroczystość z Bielska Białej przybył mgr inż. Edward Margański, który jest głównym konstruktorem i pomysłodawcą tego samolotu, postać wybitna i znana w polskim środowisku lotniczym. Spod jego ręki wyszły takie konstrukcje lotnicze jak EM-11 Orka czy wysoko-wyczynowe szybowce akrobacyjne MDM - 1 Fox i Swift S-1, które do dzisiaj są monotypem światowym w swojej klasie.
Pan Edward podczas swojej prelekcji przedstawił historię opracowania Bielika, która była bardzo burzliwa i niesłychanie ciekawa. Nie krył również uznania dla pracy jaka została włożona w renowację eksponatu, który od teraz będzie ozdobą nowotarskiego lotniska. Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pan Tomasz Kosecki wraz z Burmistrzem Miasta Nowy Targ Grzegorzem Watychą uznali, że jest to dobry pretekst do nawiązania bliższej współpracy i być może stworzenia większej ekspozycji muzealnej, jaka mogła by się znaleźć na lotnisku.

Miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie i dzięki temu historia lotnictwa będzie mogła zawitać w większym wymiarze do Nowego Targu. Cieszy fakt że lotnisko staje się atrakcyjnym miejscem gdzie można spędzać czas w rodzinnej atmosferze, eksponat obok wykonanego w zeszłym roku muralu i otwartego niedawno parku linowego na pewno sprawiają że to miejsce staje się przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

Eksponat został wyremontowany dzięki zaangażowaniu członków klubu, którzy w czasie wolnym, przez wiele tygodni pracowali nad tym aby przywrócić go do stanu wystawowego. Szczególne podziękowania należą się kolegom z sekcji modelarskiej z kol. Januszem Tarnowskim na czele, których zaangażowanie było nieocenione, bez ich umiejętności i pomocy remont nie byłby możliwy. Podziękowania należą się również Gabrielowi Batkiewiczowi, przewodniczącemu sekcji samolotowej za opłacenie sporej części kosztów remontu samolotu, a prezesowi Józefowi Stachoniowi gratulujemy świetnego pomysłu i doprowadzenia go do realizacji.

źródło: ANT Nowy Targ, zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
komentarze
Olo22.08.2022, 23:43
Atrapa bielika na lotnisku. Atrapa burmistrza na Krzywej. A Wstążka powiewa nam?
Dawid22.08.2022, 11:34
Rozumiem że to jest w zamian za piknik lotniczy który się nie odbył bo ktosik coś zapiedzielił.
Widzę nową wizję Watychy na przyszłą kampanie. Jest makieta samolotu, niebawem powstanie makieta centrum sportu lodowego, makieta wiaduktu na ludzimierskiej itd. A na koniec będzie kwietna damka.
z tąd21.08.2022, 15:10
@ Opop,PiterQ.Nie latało...Polityka... Gdybyście się tym przelecieli jako pasażerowie z skarpetek by Wam zrobiło podkolanówki.
do PiterQ21.08.2022, 13:22
Tak, On siedział miesiąc i szpachlował dziury a ty w 10 sekund wklikałeś swój durny komentarz...mocny jestes jak fiks!
mach21.08.2022, 06:39
To "toto" nigdy nie latało?
PiterQ20.08.2022, 23:56
Najbardziej mnie śmieszy zaangażowanie Janusza Tarnowskiego. Siedział biedny miesiąc i szpachlował dziury w makiecie.
Opop20.08.2022, 23:31
Jak można robić wydarzenie z atrapy. Burmistrz nie ma co robić chociaż to sie wpisuje w upadkową atrapowa wizje miasta. Fakt. Pomnik upadku.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl