24.08.2022, 12:10 | czytano: 2248

Dr Toczek: Czas na szczepienia

Dr Jerzy Toczek, koordynator szczepień przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Fot. SP w Zakopanem
O istotnej roli szczepień, nie tylko na koronawirusa, ale także na sezonową grypę, rozmawiamy z lek. med. Jerzym Toczkiem, koordynatorem szczepień przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Jak wygląda akcja szczepień po ostatnich zmianach? Czy czwarta dawka cieszy się dużym zainteresowaniem?
- Tak, gołym okiem widoczne jest przyspieszenie akcji szczepień. Biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno, bo 4 tygodnie temu, szczepiliśmy maksymalnie nieco ponad 20 osób, to teraz tygodniowo szczepimy około 160-180 osób. Na ogół są to ludzie po 40 roku życia. Młodsza część naszego społeczeństwa jeszcze nie bierze tego pod uwagę przyjmowania dawki przypominającej. Mamy też możliwość szczepienia personelu medycznego, na co jesteśmy przygotowani. Można powiedzieć, że zainteresowanie szczepieniami jest teraz stosunkowo niskie. Sądzę natomiast, że jesień przyniesie duże zmiany w nastawieniu i wszyscy zaczną się intensywnie przygotowywać do okresu sezonowych zachorowań.

Mówiąc o jesieni należy spodziewać się, że to właśnie w tym okresie koronawirus do nas wróci?

- Wszystkie choroby infekcyjne, wirusowe i bakteryjne przyspieszają, gdy za oknem zaczynają się chłodniejsze dni. Plucha, zimno, spadek naszego napędu życiowego, który często wiąże się z fluktuacją naszej odporności - to okres sprzyjający infekcjom. Pozostajemy w pomieszczeniach zamkniętych, częściej się przegrzewamy i częściej chorujemy. Zresztą podobnie bywało w przypadku grypy, dlatego wiemy, że tak samo będzie w przypadku Sars-CoV-2.

Prognozując czysto hipotetycznie - będzie to omikron, czy może wystąpi kolejna mutacja?

- Biorąc pod uwagę ogromną dynamikę i specyficzny rozum wirusa, czyli dostosowanie się do wszelkiego rodzaju zmian, przypuszczamy, że będzie to omikron. Nie mamy jednak wątpliwości, że pojawi się także coś nowego. Taka jest specyfika wirusów, a tego zwłaszcza. Wiemy, że charakterystyka immunologiczna wirusa grypy zmienia się co roku, przy czym opracowując szczepionki na kolejny rok pod uwagę bierzemy ten poprzedni. I tak w przeciągu jednego roku specyfika białkowa wirusa zmienia się w oparciu nawet o kilkadziesiąt białek. W związku z tym należy przypuszczać, że tak samo będzie w przypadku koronawirusa.
Rozumiem, że profilaktycznie najlepiej będzie zaszczepić się czwartą dawką na koronawirusa i oczywiście pamiętać o sezonowym szczepieniu na grypę.

- Tak, takie podejście jest jak najbardziej uzasadnione. To racjonalne, dlatego że najgorsze co nas może spotkać, to nałożenie się infekcji koronawirusa na infekcję grypową. Możemy się szczepić przeciwko grypie i koronawirusowi nawet w tym samym dniu. Zgodnie z zaleceniami wirusologów i tymi ministerialnymi nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jednak jeśli ktoś jest wyczulony, to może odłożyć szczepienie. Sugeruję jednak, aby przerwa nie trwała dłużej niż 2-4 tygodnie.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wujek samo zło28.08.2022, 13:11
Zaszczepcie się. Zamarzniecie zaszczepieni.
Klar26.08.2022, 23:32
Dodatek covidowy...dodatek covidowy. Proszę sprawdzić ile wynosił dla lekarza w czasie pandemii. I zrozumiecie wszystko.
Julcia26.08.2022, 22:48
Aż zabrakło tchu z tylu...
rozsądek....26.08.2022, 12:45
@kuba rozkminiacz
Żartujesz ??
Nikt Ci nie da gwarancji na ten sz..s !!
Wszyscy wiedzą już, że to szkodzi a nie pomaga !!
DżejDżejOkocza26.08.2022, 12:41
Moje 4 dawki możesz sobie pan wstrzyknąć i dzisiaj.
rozsądek....26.08.2022, 10:41
@kuba rozkminiacz
Żartujesz ??
Nikt Ci nie da gwarancji na ten s...s !!
Wszyscy wiedzą już, że to szkodzi a nie pomaga !!
Naganiacz26.08.2022, 10:33
Tak tak ale przy powikłaniach nie ma nikogo do pomocy odsyłają na sor i nie wiedzą co robić, szczep się sam doktor!
Krzysztof26.08.2022, 08:38
Górale są zbyt inteligętni i uparci żeby się szczepić. Szkoda czasu na zaganianie do szczepionek. Szczepcie ceprów, oni to łykają jak młode pelikany i się cieszą że zaszczepieni :D
pamiętający25.08.2022, 22:22
Czy ten Pan dr uważa Podhalan za idiotów, że łykną te bzdury, które propaguje ? Co z tysiącami Ukraińców mieszkających na Podhalu a nie mających żadnych szczepień. To i w tym aspekcie Ukraińcy są uprzywilejowani i zwolnieni z eksperymentu medycznego? Czekam, kiedy ze swoimi rewelacjami pojawi się - ja tylko przejazdem
TeDe25.08.2022, 22:21
Pan dr ma manię szczepienia, to niech zacznie od niezaszczepionych Ukraińców. Szybko zapasy zniknął. Jakoś nie słyszałem by z powodu niezaszczepionych Ukraińców a jest ich na Podhalu tysiące, zwiększyła się zachorowalność na słynną chorobę, a poza tym pandemii nie było i nie ma.
Jak ...25.08.2022, 11:11
Dał twarzy.
żona pana Andrzeja24.08.2022, 22:46
Jezusie , kto w to uwierzy....
Bez szprycy24.08.2022, 17:09
Miałam tego doktora za poważnego człowieka. Pan nie wie, że nie ma czegoś takiego jak szczepienia na koronawirusa, bo tego jest tysiące odmian od tysięcy lat. Jeśli by to działało, to po trzeciej dawce nikt by nie chorował. Na grypę w moim przypadku szczepionka okazała się wręcz szkodliwa, ale to było ponad 20 lat temu jednorazowo i więcej tego świństwa nie wezmę. Nie trzeba szczepić tylko od początku leczyć, ale nie objawowo tylko odpowiednio, a jak to chyba pan doktor wie.
Wyrocznia24.08.2022, 15:56
Znowu widzę to zdjęcie, zdjęcie człowieka, któremu bardzo źle z oczu patrzy.
NARODOWA24.08.2022, 15:32
przecież oni sie nie szczepili zwolnili ich z odpowiedzialności normy musimy wykonać ?
kuba rozkminiacz24.08.2022, 13:39
bardzo chętnie, ale czy Pan Doktor da mi pisemną gwarancję że to jest bezpiecznie, że nie będzie żadnych powikłań i weźmie pełną odpowiedzialność za preparat który mi zaaplikuje? Pytam, bo tak ochoczo Pan zachęca. :)
taka prawda24.08.2022, 13:36
Po tym jak w środku tej zimy, przy 20 tysiącach zakażeń dziennie, administracyjnie odwołaliście plandemię, bo wjechali niezaszczepieni Ukraińcy, bez maseczek, testów i kwarantanny i nie było stosów trupów na ulicach i zapełnionych stadionów, a wy gnębiliście przez prawie 2 lata swoich obywateli, to się teraz cmoknijta w r...
rzucający jajami24.08.2022, 12:25
Czwarta dawka dwudawkowej pseudoszczepionki. A producenci zacierają łapki i turlają się ze śmiechu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl