29.08.2022, 20:13 | czytano: 2576

Podhalańska Bitwa Smaków w Szaflarach (zdjęcia)

Gospodynie z powiatu nowotarskiego rywalizowały w ostatnią niedzielę sierpnia w Szaflarach, podczas Podhalańskiej Bitwy Smaków.
Licznie zgromadzeni goście mieli okazję spróbować przepysznych i zaskakujących potraw przygotowanych na bazie kapusty – głównego składnika dań konkursowych.
W bitwie udział wzięło dziesięć kół: z Dębna Podhalańskiego, Harklowej, Ludźmierza, Morawczyny, Ochotnicy Górnej, Ostrowska, Skawy, Szlembarku, Zaskala i Zubrzycy Górnej. Na stołach gościły gołąbki, kapuśniaki, groch z kapustą, pierogi i krokiety, bigos tradycyjny, placki, kwaśnica a nawet kapusta na słodko i chleb pieczony na liściu kapusty. Komisja oceniająca przygotowane przez gospodynie potrawy miała przed sobą trudne zadanie.

W skład komisji konkursowej weszli: kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maciej Tylka (przewodniczący), wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, asystent wiceministra Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego Mateusz Łękawski, asystent posła Jana Dudy Łukasz Rutkowski, dyrektor GCKPiT w Szaflarach Iwona Gal oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Szaflarach Janina Ciszek i Danuta Rol. Przepysznych potraw próbował nawet sam wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka, który przybył na wydarzenie wraz z małżonką.

Wobec wyrównanego wysokiego poziomu wszystkich przygotowanych potraw komisja postanowiła przyznać:
I miejsce i bon o wartości 1000 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej,
II miejsce i bon o wartości 800 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich Szlembark,
III miejsce i bon o wartości 600 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich w Zaskalu.

Dodatkowo wyróżnienia oraz bony o wartości 300 zł każdy otrzymały koła gospodyń wiejskich ze Skawy, Zubrzycy Górnej, Ludźmierza i Dębna Podhalańskiego.
Pozostałe reprezentacje z Harklowej, Ostrowska i Morawczyny otrzymały nagrody za udział w konkursie w postaci bonów o wartości 250 zł każdy.

Oprócz rywalizacji kulinarnej i degustacji, w programie znalazła się także część artystyczna. Na scenie zaprezentowali się: Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski z Szaflar, Kasia Waberska oraz zespół Zbrucz z Tarnopola. Na zakończenie zebrani bawili się przy muzyce zespołu Kumple Janosika.
Szereg atrakcji przygotowano także na najmłodszych uczestników. Na dzieci czekały zjeżdżalnie, dmuchańce, tatuaże brokatowe oraz gry i konkursy z nagrodami.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Szaflary, Stowarzyszenie Dla Rozwoju Gminy Szaflary, Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Nowotarski Krzysztof Faber.

Tekst i zdjęcia: GCKPiT w Szaflarach, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ot tak29.08.2022, 22:17
Posel od chrustu uczyl żonę jak ma warzyc
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl