30.08.2022, 12:12 | czytano: 3186

Dożynki Gminne w Rdzawce (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Tegoroczne święto plonów odbyło się w niedzielę w Rdzawce, której przypadł zaszczyt pełnienia obowiązków gospodarza Dożynek Gminnych 2022.
Rozpoczęły się one mszą świętą dziękczynną za zbiory i za rolników, którą w kościele parafialnym NMP Matki Kościoła odprawiło czterech kapłanów pod przewodnictwem proboszcza ks. Michała Rymara. We mszy uczestniczyły sztandary OSP z Rabki-Zdroju, Rdzawki, Ponic i Chabówki i sztandar pszczelarzy z Chabówki. Oprawę muzyczną nabożeństwa stworzyła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój wraz z góralskim zespołem regionalnym Powicher ze Rdzawki i Chórem Adoramus. Obecne były delegacje sołectw z wieńcami, z Rdzawki, Ponic i Chabówki, na czele z sołtysami oraz ze Słonego. Do kościoła przybyli członkowie zespołów Powicher, Majeranki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej i Robcusie z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, chóru Szafrany ze Słonego, kół gospodyń wiejskich, były zuchy i strażacy. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentował burmistrz Leszek Świder, jego zastępca Małgorzata Gromala, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Żółtek, sekretarz gminy Robert Wodziak, radny małopolskiego sejmiku Bogdan Pęk oraz radni powiatowi i miejscy.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali i przejechali wozami konnymi oraz traktorami na plac przy Zespole Szkół w Rdzawce, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Zebranych, w imieniu organizatorów, powitała ze sceny szałasu prowadząca uroczystości Barbara Rapacz. Po powitaniach głos przekazała burmistrzowi Rabki-Zdroju, który powitał wszystkich obecnych. - Drodzy rolnicy, zwłaszcza ci, którzy pracują jeszcze w polu, uprawiają ziemię i robią wszystko aby nam nie zabrakło chleba. Bardzo Wam dziękujemy, bo dożynki to jest święto plonów, to jest dzień radości, to jest dzień kiedy możemy w miarę spokojnie myśleć o tym, że przeżyjemy zimę. Życzę sobie i wszystkim Państwu, żeby nam nigdy nie zabrakło chleba. Po przemówieniu burmistrz ucałował dożynkowy chleb, który przekazała mu delegacja trzech sołectw, pokroił i rozdał go zebranym. Dzielił go równo, sprawiedliwie, jak tradycja każe, by „nikomu go nie brakło i starczyło zawsze dla wszystkich”.

W dalszej części dożynek odbył się przegląd wieńców dożynkowych i stoisk przygotowanych przez gaździny z gminy Rabka-Zdrój. Towarzyszyły im zabawy i przyśpiewki. Potem goście dożynek biesiadowali i bawili się przy muzyce zespołu „Ogórki”.

Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Rabki-Zdroju , Sołtys i Rada Sołecka Rdzawki, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP Rdzawka oraz Centrum Kultury, Promocji i Sportu w Rabce-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
miejscowy31.08.2022, 07:07
Staszku wielu z nas przyszło na finał dożynek tylko i wyłącznie dla Was a nie słuchać reklamujących się p. M.... Pamiętajcie o tym na przyszłość!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl