19.09.2022, 12:33 | czytano: 703

128 rocznica urodzin Stanisława Gawlika - nowotarżanina, nauczyciela, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Stanisława Gawlika. Urodził się 14 września 1894 roku w Nowym Targu. Był nauczycielem.
Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 lutego 1943 roku wraz z Eugeniuszem Bachledą-Curusiem z Zakopanego, który został zastrzelony podczas ucieczki z obozu w 1944 roku.
"Sipo u. SD z Krakowa skierowało 5 lutego 1943 roku do KL Auschwitz 63 mężczyzn, których w obozie oznaczono numerami od 100378 do 100440. (...)

Z Montelupich do KL Auschwitz przetransportowano więźniów dwoma samochodami ciężarowymi. Według relacji byłego więźnia – Stanisława Ździobka (nr 100368)- wyładunek nastąpił koło krematorium I i przy nim czekali około dwóch godzin na przyjęcie do obozu. Wówczas nie zdawali sobie sprawy z przeznaczenia budynku. Sądzili, iż jest to piekarnia i cieszyli się, że nie zabraknie im chleba.

Stąd zaprowadzono nowo przybyłych do Effektenkammer, gdzie spędzili kolejnych kilka godzin. Oddali tam swoje cywilne ubrania i przedmioty osobiste, byli kąpani, strzyżeni i goleni, otrzymali obozową odzież. Po zakończeniu tych formalności skierowano ich na kwarantannę do bloku nr 8a, gdzie przebywali około miesiąca. W czasie trwania kwarantanny, blokowy – po wyjściu innych więźniów do pracy – wyprowadzał ich na plac apelowy, gdzie przeprowadzał z nimi "gimnastykę", polegającą na skakaniu, bieganiu, czołganiu się itp. ćwiczeniach.
Po zakończeniu kwarantanny więźniów przydzielono do poszczególnych komand roboczych. (...)"

Księga Pamięci
Od tamtego czasu Stanisław Gawlik stał się numerem 100390. Niestety Jego dalsze losy nie są znane...

Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl