24.10.2022, 19:35 | czytano: 1628

"Życie jest piękne" - Podhalańskie Amazonki świętują swój jubileusz (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. W Państwowej Szkole Muzycznej zorganizowany został koncert z okazji 10-lecia działalności Podhalańskich Amazonek. - To ważna rocznica dla osób po chorobie nowotworowej. "Życie jest piękne" to motto naszego 10-lecia - przypomniała prezes stowarzyszenia Krystyna Iskrzycka.
Spotkanie było okazja do podziękowań. Słowa wdzięczności skierowano do Anny Paluch. Posłance dziękowano za "wsparcie w działaniach profilaktyki raka piersi prowadzonej przez stowarzyszenie na terenie powiatu nowotarskiego i objęcie honorowym patronatem ratujących życie - bezpłatnych badań usg piersi dla młodych kobiet na terenie Spisza , a także za zawierzenia wraz z nami życia i zdrowia Amazonek Matce Boskiej Ludźmierskiej w czasie czerwcowych Pielgrzymek Amazonek z Podhala, Spisza, Orawy, Małopolski i Sląska." Siostra Danuta Lipińska, Urszulanka odbierała słowa wdzięczności za opiekę zakonnic nad Amazonkami, niepełnosprawnymi kobietami z Podhala, Spisza i Orawy po chorobie nowotworowej. "Była i jest Siostra z nami przez te 10 lat, od początku. Przez wszystkie te lata zwracamy się do Siostry w trudnych momentach, prosząc o modlitwę: gdy czeka którąś operacja, czy stan się nie poprawia, a także za nasze odchodzące koleżanki. A Ty jesteś i wysłuchujesz i niesiesz nas i nasze sprawy do naszej Gaździny. Uczy nas Siostra zawierzenia Matce Boskiej naszej codzienności, naszych lęków i pragnień, naszych zmagań, porażek i zwycięstw, naszego losu, nie najłatwiejszego, naszego trudnego dziś"- mówiły Amazonki.
Jak przypomniano "dzięki pomocy władz Miasta panie doświadczone chorobą nowotworową mogą od wielu lat korzystać z rehabilitacji prowadzonej zgodnie z regułami Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Jest to niezbędne dla ich zdrowia oraz pozwala wypełniać role społeczne w tym powrót do pracy zawodowej. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc tak ważną w powrocie do aktywnego życia kobietom po trudnym leczeniu onkologicznym, za wsparcie akcji profilaktyki, w trosce o życie i zdrowie mieszkanek miasta i powiatu, za empatię i zrozumienie okazywane zarówno przez władze UM NT jak i pań pracujących w urzędzie tak serdecznych, życzliwych i pomocnych. Staroście nowotarskiemu dziękowano za zakupienie zestawu fantomów piersi dla celów profilaktyki raka piersi prowadzonej charytatywnie przez stowarzyszenie na terenie powiatu nowotarskiego od 10 lat.

Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś doceniony został za "nieocenione wsparcie profilaktyki raka piersi". - To Sejmik Województwa Małopolskiego jako pierwszy w kraju podjął uchwałę w trosce o życie i zdrowie mieszkanek naszego regionu, co spowodowało akcje bezpłatnych badan usg piersi ratujących życie młodych kobiet. Dziękujemy także za wsparcie inicjatywy Dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego środkami pozwalającymi na zamontowanie nowego cyfrowego aparatu mammograficznego tak potrzebnego na naszym terenie. Markowi Wierzbie, dyrektorowi nowotarskiego szpitala pragniemy serdecznie podziękować za zainstalowanie w nowego cyfrowego mammografu. Mammografia ratuje życie i pozwala na wczesne wykrycie nowotworu piersi zwiększając szansę pacjentki na pełne wyleczenie - mówiły na przemian Krystyna Iskrzycka, Ewa Palider i Teresa Kuros.

Piotr Paluszek, prezes Zarządu Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wskazany został jako ten, który zgodził się "przytulić stowarzyszenie w Spółdzielczym Domu Kultury". - Adres Kopernika 12 SDK jest znany w całym powiecie jako przyjazne mieszkankom miejsce. Pragniemy także serdecznie podziękować paniom z SDK pełnym empatii, serdecznym, wyrozumiałym i pomocnym. Czujemy się tam zawsze mile witane. To cenny dar, za który dziękujemy z całego serca - mówiły członkinie stowarzyszenia.

Małgorzacie Wróblewskiej i Bogumile Kozieł, położnym z Grupowej Praktyki Położnych Promocja dziękowano za trud i wspólne akcje profilaktyki raka piersi w szkołach, gminach i urzędach w całym powiecie nowotarskim. - Poświeciłyście przez te 10 lat setki godzin w trosce o zdrowie i życie naszych kobiet. Tłumaczyłyście sens samobadania uczennicom naszych szkół, wyjaśniałyście ich mamom i babciom, że usg piersi i mammografia ratują nam życie. Prowadzicie u siebie w Poradni Promocji stały punkt z fantomami piersi i jesteście gotowe zawsze okazać pomoc kobietom, by mogły cieszyć się macierzyństwem i być z rodziną
Wśród osób wspierających działalność stowarzyszenia wymieniono także Grażynę Tylkę, Michała Borzęckiego, Michała Tadeusza Skrzypka z Allmedici, Patrycję Furczoń z AMERICAN DREAMS, Leszka Bajorka - Fiałkowskiego prezesa Zarządu ZEW Niedzica, którzy finansowo wsparli akcje profilaktyczne.

Koncert w wykonaniu uczniów PSP I i II stopnia im. Fryderyka Chopina był muzycznym podsumowaniem jubileuszu. Wydarzenie było dotowane przez burmistrza Nowego Targu. Dodatkowo dyrektor szkoły Marta Łapczyńska otrzymała dla swoich wychowanków zakupiony w ramach dotacji z budżetu Miasta - klarnet.

opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl