02.11.2022, 11:28 | czytano: 1541

XII "Zaduszki Rabczańskie"

Artystę Józefa Pintschera wspominał literat Artur Ilgner. Fot. Piotr Kuczaj
"Tych, których znaliśmy, kochaliśmy, a odeszli" (Emily Dickinson) - to słowa przewodnie tegorocznych, dwunastych z kolei Zaduszek Rabczańskich, które odbyły się w Teatrze Lalek "Rabcio” Rabce-Zdroju. Jak co roku, była to okazja do wspomnienia rabczan zasłużonych dla miasta.
Dyrektor Marię Lechowską-Bujak wspominała pracownik Muzeum Orkana Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, porucznika Armii Krajowej i członka założyciela Grupy Rabczańskiej GOPR Stanisława Dąbrowę-Kostkę wspominał naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Marek Ciaś; Fundatorkę FRRR Ewę Kramarczyk – wspominała wiceprezes FRRR Maria Daszkiewicz, artystę Józefa Pintschera wspominał literat Artur Ilgner, byłego burmistrza Józefa Skawiańczyka wspominał obecny burmistrz Leszek Świder, nieżyjącą dyrektor chóru Cantabile Irenę Szubę wspominała Grażyna Lysy z Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a Józefa Wójciaka wspominał Wojciech Pyka z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan. Oprawę muzyczno-poetycką uroczystości przygotował chór Cantabile RUTW pod dyrekcją Zofii Zborek.
- Na przestrzeni tych kilkunastu lat wspomniano tu ponad setkę mieszkańców Rabki i okolicznych miejscowości, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasta i uzdrowiska. Dzisiejsze wspomnienie tych kilku postaci daje nam również możliwość do refleksji i zadumy, z jednej strony nad przemijającym czasem, a z drugiej strony nad tym, że to ci ludzie, mieszkańcy, którzy tu żyją i pracują na co dzień, tworzą i rozwijają to miasteczko. Mam nadzieję, że pozostaną w naszej pamięci na zawsze - podkreślił burmistrz Leszek Świder, dziękując za organizację Zaduszek. - Czas jesienny związany z 1 listopada, to nie tylko pamięć o naszych najbliższych, ale też o ludziach, którzy mieli wpływ na nasze życie codzienne, środowisko, miasto.

Organizatorami Zaduszek Rabczańskich: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, Teatr Lalek „Rabcio”, Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju oraz Urząd Miejski w Rabce-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl