21.11.2022, 17:27 | czytano: 5020

Zmarł znany baca. Kiedyś odwiedził go papież

Baca Zięba z mikrofonem. Zdjęcie z archiwum Adama Kitkowskiego
W wieku 89 lat zmarł baca Andrzej Gal "Zięba" z Witowa, przez lata wypasający owce w Dolinie Chochołowskiej. Znany był mieszkańcom Podhala i turystom. W 1983 roku odwiedził go papież Jan Paweł II.
"W schronisku w Dolinie Chochołowskiej zdjął „wizytowe” buty, ubrał ciepłe skarpety i turystyczne buty, po czym szlakiem czerwonym wyruszył na pieszą wędrówkę. Po wyjściu ze schroniska udał się drogą w dół Polany Chochołowskiej, zatrzymując się przy szałasie pasterskim Andrzeja Zięby-Gala z Witowa, który bacował w tym czasie na Polanie Chochołowskiej. Wstąpił do szałasu, pozdrowił górali i powiedział, że w drodze powrotnej, jeszcze ich odwiedzi.
(...) Powrót nastąpił tą samą drogą. Ponownie wstąpiono do szałasu bacy Andrzeja Zięby- Gala, gdzie czekała już cała jego rodzina. Przed szałas wyniesiono ławy i zydle. Ojciec Święty usiadł na zydlu przed ławą zastawioną serem i oscypkami. Baca poczęstował gości oscypkiem i bundzem (masą serową, z której robi się bryndzę), co wywołało gwałtowny protest papieskiego medyka. Rozmowy toczyły się wokół życia górali na polanie i trudności z wypasem owiec. Od szałasu bacy Jędrzeja do schroniska PTTK wycieczka przeszła na skrót przez Polanę Chochołowską. Górale obdarowali Papieża oscypkami „na drogę do Rzymu" - opisywał tamtą wizytę Andrzej Matuszczyk w październiku 2010, na łamach Podhale24.pl.

Dziś odbył się pogrzeb bacy. Spoczął na cmentarzu w Witowie.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Purysta22.11.2022, 07:23
R. I. P. (*)
radykalny Benek21.11.2022, 22:41
Wojtyła brał udział w tuszowaniu skandali pedofilskich. O tym warto mówić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl