22.11.2022, 16:08 | czytano: 1244

Promocja "Zeszytów Rabczańskich"

Fot. Piotr Kuczaj
W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się promocja siódmego tomu „Zeszytów Rabczańskich”.
To rocznik poświęcony historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju i okolicy. Dotychczas ukazało się 7 numerów, które zawierają 75 artykułów napisanych przez 52 autorów, wśród nich 5 doktorów habilitowanych, w tym 2 z tytułem profesora, 13 doktorów i 27 magistrów. Wydawcą „Zeszytów” jest stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, a ich redaktorami – małżeństwo Katarzyna i Jan Ceklarzowie.
Od samego początku druk „ZR” wspiera Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Twórcy „Zeszytów Rabczańskich” po raz kolejny nie zawiedli swoich czytelników. W najnowszym numerze można znaleźć wiele ciekawych i odkrywczych artykułów na temat postaci związanych z miastem, historii i miejsc, które były świadkami interesujących historii.

W sumie w numerze znalazło się jedenaście artykułów: Mateusz Radomski "Relacje między Komisją Zdrojową a samorządem gminnym na terenie rabczańskiego uzdrowiska w latach 1918–1939", Michał Pietrzak "Przynależność terytorialna parafii św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej od końca XVI do XX wieku", Michał Bąbol "Staropolskie księgi metrykalne parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju", Barbara Puterla-Słuszkiewicz "Dawne karczmy dworskie w Rabce i okolicy na przełomie XVIII i XIX wieku", Michał Wójcik "Fabryka konserw rybnych C. Warhanek w Mszanie Dolnej w latach 1885–1918", Katarzyna Ceklarz "Rabka w opisach XIX-wiecznych ludoznawców", Dorota Majerczyk "Pieśni tradycyjne z Rabki-Zdroju i okolic. Źródła, tematyka i realia", Marek Kurzeja "Historia jednego munduru", Katarzyna Ceklarz, Paweł Franczak "Kamienne zapory na potoku Gorzki", Wilhelmina Folejewska "Wojna w Orkanówce", Krzysztof Miraj "Przemiany użytkowania ziemi a krajobraz Rabki-Zdroju i okolicznych wsi".

Drugim punktem spotkania było wręczenie statuetki Kulturalne Miejsce Rabki-Zdroju. Rzeźbę autorstwa Stanisława Mlekodaja otrzymał w tym roku Teatr Lalek „Rabcio”. Z rąk p. Ceklarzy i wiceprezesa stowarzyszenia Piotra Koleckiego statuetkę odebrał dyrektor „Rabcia” Zbigniew Wójciak. - Mamy dziś bardzo fajne warunki do odbioru sztuki, mamy też dobre warunki dla tych, którzy występują – podkreślił wiceprezes stowarzyszenia Piotr Kolecki. - Dziękuje za docenienie tego miejsca. Myślę, że jeszcze długo będzie służyć także stowarzyszeniu – mówił, przypominając historię powstania nowej siedziby „Rabcia”. - To miejsce, które służy nie tylko teatrowi, ale też Rabce – dodał.

Ostatnim akordem sobotniego spotkania był owacyjnie przyjęty przez rabczańską publiczność koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego zespołu KACZMAROCK z wokalistką Justyną Panfilewicz. W spotkaniu wziął udział burmistrz Leszek Świder.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rabczanin23.11.2022, 07:51
Gratulacje dla Autorów i Organizatorów. Tegoroczne zeszyty są bardzo wartościowe.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl