27.01.2023, 12:24 | czytano: 1462

Najbardziej „odblaskowe szkoły” w Małopolsce

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XII Małopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych Województwa Małopolskiego. Najlepsze szkoły w powiatach podhalańskich to Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Chabówce i Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Kościelisku.
Po zmroku kierowca pojazdu widzi pieszego z odległości ok. 25 metrów. Dystans ten zwiększa się 4- a nawet 5-krotnie, jeśli pieszy wyposażony jest w odblask. Nawet mały gadżet może uratować zdrowie i życie ludzkie. Wiedzą o tym uczniowie małopolskich szkół, które licznie wzięły udział w Konkursie „Odblaskowa Szkoła”.
- Wyposażenie w elementy odblaskowe jest ustawowym obowiązkiem każdego pieszego poruszającego się poza obszarem zabudowanym, kiedy zapada mrok. Odblaski znacząco zwiększają bezpieczeństwo również osób mieszkających w miastach. Kolorowe breloki, które podczas systematycznie przeprowadzanych akcji edukacyjnych wręczają policjanci, to coś więcej niż ciekawa dekoracja tornistra. Ta nieduża zawieszka jest dowodem na to, że dbacie o swoje bezpieczeństwo. Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w XII już edycji Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. O Waszym zaangażowaniu świadczą wysokie noty w rankingu. Wierzę, że rywalizacja była dobrą nauką tego, co w ruchu drogowym najważniejsze: rozwagi i odpowiedzialności. Wracając do domu, idąc do kolegów, odwiedzając dziadków, zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na podium znalazły się Szkoła Podstawowa im. Wł. Orkana w Niedźwiedziu, Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej.


Jak wyłoniono zwycięzców?

Głównymi kryteriami były:
- liczba uczniów wyposażonych w kamizelki odblaskowe w stosunku do ogólnej liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły,
- liczba uczniów wyposażonych w elementy odblaskowe inne niż kamizelki odblaskowe w stosunku do ogólnej liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły.
Wśród dodatkowych kryteriów znalazły się zaś m.in.:
- organizacja ogólnoszkolnego konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- organizacja zajęć pozalekcyjnych związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego,
- promocja w mediach,
- pomoc strażnika w przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych przez dzieci w rejonie szkoły.

MUW, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl