10.02.2023, 10:20 | czytano: 1386

Kolejne Śpiskie Zwyki za nami

zdj. GOK w Łapszach Niżnych
W miniony weekend w Gminie Łapsze Niżne odbyły się 33. Spiskie Zwyki, czyli święto kultury Spisza, podczas którego spotykają się zespoły regionalne, kierownicy zespołów oraz mieszkańcy regionu, aby wspólnie kultywować rodzime zwyczaje, utrwalać muzykę, taniec i śpiew.
Trzydniowy konkurs rozpoczął się na zamku „Dunajec” konkursami: gawędziarzy, skrzypków i śpiewaków można było obejrzeć 83 występy, w tym 17 instrumentalistów skrzypków, 22 śpiewaków, 15 grup śpiewaczych, 26 gawędziarzy oraz 1 w kategorii mistrz-uczeń w śpiewie i 2 w kategorii mistrz - uczeń w grze na skrzypcach.
Drugiego dnia, na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 12 zespołów regionalnych, w tym 6 dziecięcych i 6 młodzieżowych, w dwóch kategoriach konkursowych: prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec.

W trzecim dniu Śpiskich Zwyków w konkursie prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec wystąpiło 7 dorosłych zespołów regionalnych.

Komisja w składzie: Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Benedykt Kafel – etnograf oraz Aleksander Smaga – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu, obejrzała i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach.
W oczekiwaniu na wyniki zmagań konkursowych, w sobotnim i niedzielnym konkursie zespołów regionalnych, czas umilała muzyka zespołu Śpisko Qmpanijo.

Protokoły ze wszystkich dni imprezy dostępne są na stronie GOK-u.
Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
Partnerami byli: Małopolskie Centrum kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Zespół Zamkowe w Niedzicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Głównym Partnerem imprezy było natomiast Województwo Małopolskie.

jd / GOK
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
a co!12.02.2023, 10:00
Jeśli jakiś gościu wygarnie na tej stronie obojętnie Wójtowi czy Radnym co mu leży na wątrobie to wiadomo taki wpis jest niewygodny! Przykładem może być wpis mieszkańca Niedzicy który to sprawę postawił jasno z czym się nie zgadza! Widać jednak że nie wszyscy to rozumieją!!!!!
he he he!12.02.2023, 08:47
Dddd...No nie wytrzymam....to puść byle nie w publicznym miejscu bo zatrujesz czyste powietrze. Żałosne jest to, że nie masz pojęcia na jaki temat chciałbyś zabrać głos! Widać, że prawda dla Ciebie jest jednak bolesna! A co do mieszkańca Niedzicy to walnął prawdę nie wiem czy to tak trudno zrozumieć?
Dddd11.02.2023, 22:06
No nie wytrzymam ....
żałosne
Dddd11.02.2023, 22:06
No nie wytrzymam ....
żałosne
Fujt11.02.2023, 20:21
A ten rozkraczony na zdjęciu to Poco zniechęca oglądanie zdjęć ja sięvpytam
Fujt11.02.2023, 20:21
A ten rozkraczony na zdjęciu to Poco zniechęca oglądanie zdjęć ja sięvpytam
zawiedziony i to bardzo!11.02.2023, 16:19
No ludzie!!! To trzeba było 8 lat żeby Niedzica zrozumiała że jest dymana przez radnych - wójta i całą gminę? Już dawno powinni mieszańcy wyjechać z gminy na tym towarzystwie! Radni nic nie robią i naprawdę nie chcę być złośliwym! Po co uchwalają budżet skoro na każdej sesji przyjmują uchwałę a na kolejnej sesji wprowadzają auto poprawkę, wrzutkę i takim to właśnie sposobem wysadzają przyjętą uchwałę! Jak oglądałem pierwszą sesje nowej rady to już byłem pewny że będzie to kabaret!
mieszkaniec Niedzicy11.02.2023, 10:51
Prawda jest taka że mieszkańcy Niedzicy wybudowali GOK z własnego wkładu i czynem społecznym! Były wójt wyremontował GOK i doprowadził do obecnego stanu budując ten pseudo amfiteatr, ogrodzenie itp. A co zrobił obecny wójt przez prawie dwie kadencje pytanie pozostawiam otwarte???? Patronami tej imprezy są Muzeum Zamkowe w NIEDZICY! ZEW.SA. gdzie ano w Niedzicy!! Oraz Centrum Kultury Sokół N. Sączu. Ale już patronat nad imprezą objął Marszałek i Wójt gminy oczywiście bez żadnego wsparcia finansowego jak to zwykle bywa w tej gminie. Rozwój GOK-u w Niedzicy przez gminę NIE ale zabawa TAK! Cel i owszem szczytny. No właśnie ale bez rozwoju i konkretnych inwestycji w Niedzicy to niestety dupa blada samorządowcy! O radnych nawet nie warto wspominać!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl