13.02.2023, 15:16 | czytano: 1265

"Zagubienia się dzieci podczas ferii pod Tatrami to niestety codzienność"

Wystarczyła tylko chwila nieuwagi, aby chłopiec stracił orientację i zagubił się w Białce Tatrzańskiej. Nie było wiadomo, gdzie dziecko ma opiekunów. Plączące stało same na ulicy.
- Zagubienia się dzieci podczas ferii pod Tatrami to niestety codzienność. Niemal każdego dnia przynajmniej jedno tego typu zgłoszenie trafia do tatrzańskich policjantów. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia i po uzyskaniu szczegółowego rysopisu dziecka rozpoczynają poszukiwania. Dzieci pozostawione na chwilę bez opieki odchodzą od opiekunów zainteresowane tym co je otacza. Tak też było w tym przypadku - mówi asp. szt. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. - Tym razem to chłopiec został sam na ulicy i to on szukał swoich rodziców. Na szczęście szybka reakcja funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej doprowadziła do ustalenia telefonu do opiekunów i bezpiecznego przekazania dziecka do domu. Inna interwencja tego samego dnia o podobnym charakterze dotyczyła zagubienia dziecka na stoku narciarskim w Zakopanem. Tam kilkuletni chłopiec zagubił się w rejonie kas. Na szczęście bardzo szybko odnaleźli go opiekunowie. Niestety kilkanaście minut niepewności co dzieje się z dzieckiem kosztuje opiekunów wiele stresu.
Przypominamy!

1. Nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę bez opieki. Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 7-latek, na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na deptaku, podczas imprezy masowej.

2. Nauczmy swoje dziecko jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwisk rodziców, pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów feryjnych, ale i podczas spacerów, zakupów w centrum handlowym. Ponadto możemy założyć swojemu dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujemy wzrokiem swoje dziecko w tłumie.

3. Nigdy nie straszmy dziecka policjantem. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziemy straszyć swoje dziecko policjantem (“bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze”) - będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do Policji o pomoc!
Zróbmy wszystko, by nasze pociechy były bezpieczne!

Źródło: KPP Zakopane, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl