23.02.2023, 19:14 | czytano: 947

120 rocznica urodzin Antoniego Zachemskiego, nauczyciela, poety, publicysty, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Antoniego Zachemskiego. Urodził się 7 lutego 1903 roku w Odrowążu. Był nauczycielem. W 1922 roku ukończył Gimnazjum Państwowe w Nowym Targu. Następnie studiował na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i działał w Akademickim Związku Podhalan. Przez pewien czas był nauczycielem gimnazjalnym.
W 1929 roku przeniósł się do Warszawy. Współredaktor pism "Gospodarz Polski", "Wieś Polska", i "Ziemia Podhalańska". Twórca wierszy i opowiadań o tematyce podhalańskiej.
W czasie II wojny światowej mieszkał w Białym Dunajcu. Aresztowany przez gestapo w ramach akcji A-B trafił do Palace – Katowni Podhala. Do KL Auschwitz trafił transportem z 26 lutego 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy z Pieniążkowic, Szczawnicy i Sieniawy.

"Kolejny transport z więzienia w Tarnowie, liczący 81 osób, przybył do KL Auschwitz 26 lutego 1941 roku.
Pociąg, którym więziono więźniów, nadzorowany podczas jazdy przez policjantów (Schutzpolizei), zatrzymał się na bocznicy w pobliżu Bauhofu. Otoczył go zaraz szpaler esesmanów z załogi obozowej, którzy bili i szczuli psami wyskakujących z wagonów mężczyzn. Następnie, pod eskortą tych samych esesmanów, więźniowie doprowadzeni zostali pod bramę obozową, gdzie odczytano ich nazwiska. Ci, których nazwiska wyczytano, przechodzili przez bramę i ustawiali się pod ścianą bloku nr 9 (obecnie 24 ), czekając na pozostałych. Po czym przeszli do łaźni, gdzie spędzili resztę dnia i noc."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Antoni Zachemski stał się numerem 10816. Najprawdopodobniej zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz w marcu 1941 roku.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl