Dziś mija rok od momentu, gdy Rosja najechała na Ukrainę i rozpoczęła wojnę.
Rok temu 24 lutego był tłusty czwartek. Obudziliśmy się rano w nowej rzeczywistości. Tuż za granicami naszego kraju rozpoczął się pełnowymiarowy konflikt zbrojny. W telewizji zaczęły pojawiać się obrazy z ostrzeliwanych miast. - Wszyscy mocno się przestraszyli. Od rana śledziliśmy wiadomości. Byłam przerażona. Nie mogłam spać w nocy, obawiałam się, że i u nas zaczną spadać bomby - opowiada jedna z mieszkanek Podhala. - Ale ten strach czułam już wcześniej, kiedy pojawiały się informacje ćwiczeniach wojsk rosyjskich. Chyba nikt nie dowierzał w to, że Rosja rozpocznie wojnę na pełną skalę.Podobne odczucia miało większość z nas. Nikt nie przypuszczał, że w XXI wieku będziemy świadkami konfliktu zbrojnego. Kiedy na Podhale zaczęli przyjeżdżać uchodźcy z Ukrainy, wśród górali ruszyła wielka akcja pomocy. Pamiętamy zbiórki żywności i odzieży w remizach strażackich, szukanie miejsc noclegowych dla uciekających przed wojną. Dziś już przyzwyczailiśmy się do wojny. Niektórzy może są nawet zmęczeni ciągłymi informacjami z Ukrainy. Inni w ogóle nie chcą o tym rozmawiać i przestali się interesować doniesieniami zza wschodniej granicy. Szybko zapominamy, że Ukraińcy jeszcze rok temu żyli tak jak my. Chodzili do pracy, spotykali się ze znajomymi.
24 lutego 2022 roku to "normalne" życie legło w gruzach. Ludzi spotkały niewyobrażalne dramaty. Utrata bliskich, rodziców, dzieci, mężów, żon, przyjaciół. Tortury, morderstwa, niewola, wywożenie do Rosji ukraińskich dzieci, których los pozostaje nieznany. Brutalne morderstwa w Buczy i innych miejscach, do których dotarła rosyjska armia. Łzy i krew. Groby. Pamiętajmy, że to wszystko dzieje się tak blisko nas. Że pokój i bezpieczeństwo stały się czymś kruchym, co w każdej chwili może się skończyć. A Ukraińcy walczą o wolność, swoją i naszą - naszych dzieci i wnuków. Marzną w okopach, giną, odnoszą ciężkie rany, są z dala od bliskich. Nie zapominajmy o tym.
A wy jak zapamiętaliście dzień, w którym wybuchła wojna? Co myślicie o wojnie? Zachęcamy do dzielenia się refleksjami w komentarzach.
red/