01.03.2023, 18:47 | czytano: 2370

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Rozebrany Adenauer i kobiety w kabrioletach

FELIETON. Kobiety w unikalnych kabrioletach to widok znany ze zlotów samochodowych, ale rozebrany zupełnie Adenauer nie trafia się często. W tym wypadku chodzi o kultowy model Mercedesa…
Stację diagnostyczną na Ciągłówce znają wszyscy posiadacze starych aut z Zakopanego i okolic. Pochodzący z Orawy zakopiańczyk Marek Scechura, od samego niemal początku swoich 60 lat na karku pasjonował się motoryzacją, mimo że zawodowo specjalizował się w budowlance. Ale ta profesja sprowadziła go kilkanaście lat temu na śląskie drogi, a raczej pod dach kolegi, który z powodu wyjazdu do Ameryki upłynniał deficytowy sprzęt budowlany. Okazało się jednak, że w szopie stały trzy, zapierające dech w piersiach, amerykańskie krążowniki szos.
Najpiękniejszy z nich, błękitny Ford Galaxie stał się obiektem pożądania pana Marka, lecz niestety był już przez kogoś zadatkowany. Scechura nie odpuścił i właściciel w końcu dał się przejednać pod warunkiem …zakupu wszystkich trzech aut. Zakopiańczyk poszedł więc na całość!

Ford Galaxie – obiekt pożądania

Czarny Cadillac De Ville Coupe z 1966 roku, typowy amerykański krążownik szos, ponad dwutonowy potwór z widlastym ośmiocylindrowym silnikiem 7,7 l był w nienajgorszym stanie, ale poszedł od razu do rewitalizacji u znajomego mechanika w Kętach.

Cadillac De Ville typowy amerykański krążownik szos

Drugi Cadillac w wersji Cabrio był o rok młodszy i w stanie niemal idealnym; z tym Scechura poradził sobie sam.

Cadillac De Ville był w dobrym stanie

Jednak najwięcej emocji i pracy przysporzył unikalny Ford Galaxie z 1965 roku. Unikalny, bo właśnie nawiązujący stylistycznie do poprzednika Forda Fairlane, produkowany był tylko przez paręnaście miesięcy w tym jednym roku, ustępując w produkcji miejsca kolejnym wersjom. Fakt, że wyprodukowano ich tylko kilka tysięcy szczególnie podnosił prestiż tego modelu, pod maska którego krył się potężny 6,4 litrowy ośmiocylindrowy widlasty motor, wyciągający ponad 270 koni, co na tamte czasy były sporym wyzwaniem.

Ale w warsztacie naszego zakopiańskiego pasjonata przyszedł czas na europejską klasykę, której szczytowym osiągnięciem stała się rewitalizacja słynnego modelu Mercedesa, którym poruszał się „żelazny” kanclerz Niemiec, Konrad Adenauer.

Słynny model Mercedesa W 186

Model 300 W186 został wprowadzony do produkcji pod koniec 1951 roku i wytwarzany był przez 11 lat w liczbie 10.728 sztuk. Do napędu użyto nowoczesnej jednostki napędowej, rzędowego 6-cylindrowego silnika o pojemności 2996 cm³ , zblokowanego z zsynchronizowaną 4-biegową manualną skrzynią biegów, przekazującą napęd na koła tylne. Dzięki zastosowaniu układu wtryskowego paliwa, silnik generował moc maksymalną 175 KM i mógł rozpędzić się do 185 km/h. Samochód zaprojektowany został tak, aby działał bezproblemowo w ciężkich warunkach; z tego względu zastosowano w nim szereg uniwersalnych rozwiązań technicznych, głównie w układzie chłodzenia, hamulcowym czy zawieszenia, wprowadzając także automatyczną skrzynię biegów.

Samochód zaprezentowany na salonie we Frankfurcie od razu zyskał sympatię kanclerza, który nie mając prawa jazdy (skąd my to znamy?) lubił szybką jazdę i często wołał do kierowcy z tylnego siedzenia: "Jeben Se Jas!" (w dialekcie reńskim – "gaz do dechy").

Konrad Adenauer nie był jedynym znanym użytkownikiem Mercedesa 300. Jeździli nim lub byli wożeni królowie, prezydenci, premierzy, ministrowie, artyści i ówcześni celebryci. Ponoć takim jeździł także towarzysz Gomułka…

„Adenauerami” byli wożeni królowie…

Egzemplarz „Adenauera”, który trafił do stajni Scechury, był w niezłym stanie, jednakże nabywca postanowił wyremontować go od podstaw, toteż duma Stuttgartu została rozebrana do ostatniej śrubki i zmontowana od nowa po zabiegach pielęgnacyjnych.

Rozebrany „Adenauer”

Trud się opłacił, gdyż auto prezentowało się wspaniale.

Auto prezentowało się wspaniale

Aż tak wspaniale, że zainteresowali się nim wytrawni kolekcjonerzy i niedawno „Adenauer” odjechał do Wielkopolski.

Adenauer odjechał do Wielkopolski

Żona pana Marka nie była zachwycona tą transakcją, lecz nowy zakup chyba zadowolił panią Renatę, kiedy zasiadła za kierownicą zabytkowego kabrioletu Mercedesa SL 560 z 1986 roku.


Nowy zakup chyba zadowolił panią Renatę.

Teraz wszystkie motoryzacyjne oczka w głowie pana Marka, łącznie z córkami Zuzą, Olą i Monią, mogą paradować pięknymi, odkrytymi kabrioletami, z włosami smaganymi powiewami halnego wiatru.

Jedno z oczek w głowie tatusia…

A pan Marek już myśli, co następnego rozebrać do śrubki…

Jacek Sowa
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl