09.03.2023, 13:06 | czytano: 1639

"Wyklęci czy przeklęci", odcinek 6: "Historia przysięgi na Krzyż, jaką złożyli Akowcy" (video)

Kadr z filmu
Marek Zapała i Tadeusz Morawa zaprezentowali kolejny film z serii "Wyklęci czy przeklęci" na temat powojennej historii naszego regionu, związanej z działalnością partyzancką. Nosi on tytuł "Historia przysięgi na Krzyż, jaką złożyli Akowcy".
oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Lotny28.03.2023, 17:58
Film kładzie na łopatki wszystkie domniemania i wyjaśniania okoliczności. Wszystko jest wiadome i nie ma co się odwoływać do czytelników. Jeśli jest coś nie tak w tym filmie to trzeba podać autorów do Sądu o zniesławienie. Jeśli Kuraś taki patriota to dlaczego jego syn nie wnosi o zniesławienie. To dowód na bezsilność i siłę argumentów i dowodów żołnierzy AK - nie dezerterów
Obserwator i słuchacz10.03.2023, 16:19
Dziwne, że winni zawsze są prawdziwi patrioci polscy?
najzacniyjsy historyku10.03.2023, 16:18
Aleksiej Batian, a faktycznie - Bocian - miał zupełnie polskie pochodzenie.
W książce "Partyzanci Stalina na Ukrainie" jest o nim wiele a on sam bodaj jest na jej okładce.
O tyle "lżej" mogło być Franciszkowi Kiecie.
AK10.03.2023, 15:54
Koto współpracował z partyzantkom Sowiecką Major Józef Kuraś Ogień czy Borowy, Lampart, Profesor, Pociej i pozostali oficerowie 1 PSP
List 19 I 1944 r. mjr. Borowego do Iwana Zołotara. Przykro mi, że nie mogłem się z Panem Pułkownikiem wcześniej spotkać bo byłem w szpitalu( został postrzelony na Gruszowcu przez partyzantów Zołotara). Patrząc na wspaniałe sukcesy Przesławnej Armii Sowieckiej na tutejszym terenie pozwolę sobie na pana ręce złożyć wyrazy najwyższego podziwu i wdzięczności dla Wspaniałej i Bohaterskiej Armii Czerwonej.
Zechcesz Drogi Pułkowniku przyjąć wyrazy serdecznych życzeń żołnierskich ode mnie i mych oddziałów dla siebie i poległych Ci oddziałów partyzanckich. Ściskam dłoń "Borowy"
AK10.03.2023, 15:38
Polana Konieczna Aloszka Bocian z K. Więckowskim "Po spotkaniu oficerowie rozstali się przyjaźnie, a nawjązane kontakty podtrzymywali nadal" Wkońcu lipca z oddziałem K.P.Tichonowaa w Sierpniu zaś z partyzantami lejt. A Batiana kontakty utrzymywał "Lampart"- J Zapała.W sierpniu w obozie Lamparta przez kilka dni gościli partyzanci Aliszki. Bliskie. Kontakty z Petro- Jarosławcewem szefem sztabu były utrzymywane również później.Wyrazem tego było podjęcie prac nad zbudowaniem stałego obozu partyzantów polskich i radzieckich na Lubaniu.
AK10.03.2023, 15:24
Dziękując za kolejne spotkanie następnego dnia mjr . Zołotar przekazał Mjr Borowemu pistolet automatyczny. W rewanżu przekazał I. Zołotarowi 18 X 1944 r. ciupagą i góralski kapelusz. Spotkanie nie wyczerpało kontaktów oficerów Zgrupowania Partyzantów Radzieckich i dowódctwa 1 PSP wymieniano nadal korespondencję miały również miejsce spotkania różnych oficerów. mogę przytoczyć dziesiątki relacji z takich spotkań.
AK10.03.2023, 15:10
27 X 1944r. w obozie partyzantów radzieckich według dziennika W Budarkiewicza spotkali się Podkowa,Profesor,Maciej. W charakterze łączników Herkules i Morawa 44.( 44 bo dopiero we wreśniu 44 roku wstąpił do AK) - relacje Zołtara: ustalenia wspólne hasło,przekazanie obywateli radzieckich walczących w oddziałach AK ,pewna pomoc aprowizacyjna 1 PSP, wymiana informacji o nieprzyjacielu i inne.Rozmowy w Rzekach były owocne i Mjr. Borowy nie uchylał się od współpracy z partyzantką radziecką.Z raportu Borowego i Zołotara wynika że obie strony były zadowolone z przebiegu spotkania
AK10.03.2023, 14:39
Czytelniku zastanów się.
Czy Ta...c mają moralne prawo krytykować utytułowanych pracowników IPN i Króla Podhala Majora Józefa Kurasia 'Orła', "Ognia'?
SĄD KOLEŻEŃSKI OKRĘGU KRAKÓW
Skład orzekający: Teofil Wojciechowski, przewodniczący. Zbigniew Solak, Stanisław Wieciech. Strony:
- pokrzywdzona: Prezes Koła Nowy Targ ŚZŻAK;
- obwiniona: Tadeusz Morawa, Marek Zapała, członkowie Koła Nowy Targ ŚZŻAK.
Strona pokrzywdzona zarzuca obwinionym: przywłaszczenie mienia Koła Nowy Targ SZZAK poprzez zawłaszczenie sztandaru bojowego AK wraz z akcesoriami - 1. Pułku Strzelców Podhalań?skich AK Obwodu Nowy Targ - przekazanego Kołu Nowy Targ ŚZŻAK przez kombatantów AK jako naturalnemu spadkobiercy; przywłaszczenie Archiwum Koła Nowy Targ ŚZŻAK z teczkami osobowymi (54) gromadzonymi od czasu powstania obwodu AK w Nowym Targu z danymi wrażli?wymi kombatantów; nie rozliczenie się ze składek członkowskich na kwotę 2276,92 zł, niepłacenie składek członkowskich; sprzedawanie po 10 zł ?Zeszytów Historycznych? członkom i sympatykom ŚZŻAK pomimo, że Koło Nowy Targ uzyskało dotację Burmistrza Miasta Nowy Targ w wysokości 5000 zł, by w/w mogli otrzymać powyższy "Zeszyt Historyczny? nr 7 bezpłatnie. Dysponent tej darowizny Marek Zapała nie rozliczył się z jej realizacji; od 2014 r. permanentne ignorowanie zasad współżycia społecznego szkodzącego nie tylko lokalnemu kołu ale w ogóle ŚZŻAK.
Sąd Koleżeński na podstawie swego przekonania opartego na ocenie całokształtu dowodów w odniesieniu do czynów objętych skargą i zeznań świadków uznał stronę obwinioną za winną (jed?nogłośnie) i orzekł (jednogłośnie) karę usunięcia ze Związku Tadeusza Morawy i Marka Zapały.
10 STRON UZASADNIENIA OPUBLIKUJEMY
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK -WiN10.03.2023, 13:33
Aleksiej Batian ps Alosza' jako osoba doskonale władająca językiem polskim, mógł swobodnie pozyskiwać gorzej zorientowanych politycznie miejscowych górali, do współpracy z Sowietami i taką osobą był Jozef Kuraś Ogień. 2 lutego 1945 r. Alosza przesluchiwal i bił po twarzy żołnierza 1 PSP AK Franciszka Kietę w obecności komendanta MO Józefa Kurasia Ognia .
9 maja 2007 r. prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nadał płk. Aleksiejowi Botianowi tytuł bohatera Federacji Rosyjskiej za "męstwo i heroizm" .Botian wtedy miał 103 lata.
prawie pokiwać głową10.03.2023, 07:53
Chyba odwrócony.
pytanie09.03.2023, 14:38
Na co to wszystko jak w NSPJ dalej można przeczytać że Kolbe zginął w oświęcimskim obozie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl