10.03.2023, 14:55 | czytano: 882

„Holy Spider” w Kinie MCK Nowy Targ

NOWY TARG. Od 10 marca (piątek) nowa premiera w Kinie MCK Nowy Targ - film „Holy Spider”. Film był rewelacją w Danii, gdzie zdobył 11 statuetek nagrody ROBERT (Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej), ale dostrzeżony został także w Cannes (Złota Palma – Najlepsza aktorka) czy przez Europejską Akademię Filmową. Prezentowany jest nadal film „Imperium światła” Sama Mendesa.
Bilety: 16zł ulgowy i 18zł normalny.
Holy Spider, reż. Ali Abbasi, prod. Dania, Niemcy, Szwecja, Francja 2022, 116’, napisy, od 15 lat

10 marca (piątek) godz.20.05
12 marca (niedziela) godz.17.15
14 marca (wtorek) godz.20.05
15 marca (środa) godz.17.50
16 marca (czwartek) godz.20.05

Opis:Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat „Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Imperium Światła /Empire of Light/, reż. Sam Mendes, prod. Wielka Brytania 2022, 113’, napisy, od 15 lat

10 marca (piątek) godz.18.00
12 marca (niedziela) godz.19.30
14 marca (wtorek) godz.18.00
15 marca (środa) godz.20.00
16 marca (czwartek) godz.18.00

Opis: Sam Mendes, twórca oscarowego 1917, a także dwóch części o przygodach 007 (Skyfall, Spectre), porzuca kino sensacyjne, by powrócić do gatunku melodramatu. Zamiast widowiskowych scen walki, sięga po osobiste doświadczenia tworząc poruszającą opowieść o więziach międzyludzkich i chorobie. Rozgrywająca się w na początku lat 80. XX wieku historia przenosi widzów do nadmorskiego miasteczka w Anglii. Hilary (zjawiskowa Olivia Colman) zarządza miejscowym kinem, w którym pojawia się nowy pracownik Stephen (Micheal Ward). Wkrótce bohaterowie stają się sobie coraz bliżsi. Czy magia kina i wsparcie społeczności pozwolą im odnaleźć ukojenie?

MCK Nowy Targ, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl