20.03.2023, 19:21 | czytano: 710

108. rocznica urodzin Józefa Walczaka, więźnia Palace oraz I transportu Polaków do KL Auschwitz

Józef Walczak
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie dnia 14 czerwca 1940 roku.
Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.
Józef Walczak urodził się 13 marca 1915 roku w Zakopanem. Był urzędnikiem. Aresztowany przez gestapo trafia do więzienia w Palace – słynnej katowni Podhala. Po brutalnym śledztwie i torturach przewieziony do Tarnowa zostaje osadzony w więzieniu.

W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Józef Walczak zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 600.

Zginął 7 sierpnia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl