Kilkadziesiąt osób przygotowuje się, by na najbliższej sesji protestować przeciwko planom postawienia w Rabce-Zdroju kolejnych czterech masztów 5G.
- Nie chcemy wstać rano z masztem na głowie - to nasze hasło - mówi Ewa Świder, jedna z inicjatorek kampanii, skierowanej przeciwko budowie wież przez firmy Emitel i P4. Oprócz istniejących już w gminie masztów, kolejne planowane są w Ponicach - os. U Czupty i U Kapłona, w Rdzawce - os. Zarębek i na Słonem - os. Rabskich.- Niektórzy z nas mają zostać skazani na mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie ponad 50-metrowych masztów, zaledwie kilka metrów od nich - dodaje Ewa Świder. - Gmina broni się, że nie ma w tej sprawie nic do decydowania, a ma najwięcej. Tymczasem nie możemy od niej uzyskać żadnych informacji. Z innych źródeł, często przypadkowo, dowiadujemy się, jak te plany są już zaawansowane. Nasze wystąpienia i protesty planowaliśmy na sesję 29 marca, wszyscy byliśmy przygotowani na ten termin. Całkiem przypadkiem dowiedziałam się, że sesja została przeniesiona na 30.03. Ludzie mają swoje zajęcia, pracę, podejrzewam, że ta zmiana to celowe działanie. Ale i tak wszyscy się na sesji pojawimy.
o prawy budowy masztu w Ponicach odniosła się sieć Play. W liście skierowanym do Podhale24.pl Paweł Antończyk z spółki P4 napisał: "Operator sieci Play realizuje w trybie ciągłym szereg inwestycji na terenie całego kraju, w tym w Rabce Zdroju i Ponicach. Naszą misją jest zapewnienie stabilnego i nowoczesnego dostępu do sieci bezprzewodowej, co bezpośrednio przekłada się na dostępność do nowoczesnych usług i bezpieczeństwo mieszkańców. Rosnący rokrocznie od lat ruch w sieciach bezprzewodowych powoduje konieczność rozbudowy infrastruktury, która sprosta nie tylko rosnącemu codziennemu zapotrzebowaniu, ale także nowym wyzwaniom takim jak pandemia czy wydarzenia ostatniego roku.
Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowalnymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium.
Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego".
p/r/