07.04.2023, 16:24 | czytano: 1562

Odnowiona kapliczka „Merkusia”

zdj. Marcin Ratułowski/FB
Zakończyła się renowacja zabytkowej murowanej kapliczki wnękowej zwanej „Kapliczką Merkusia”. Obiekt pochodzący prawdopodobnie z II połowy XIX w znajduje się w Cichem i przedstawia Jezusa w kulcie „Najświętsze Serce Pana Jezusa”.
Dzięki ubiegłorocznemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości 16 tys. zł przeprowadzona została kompleksowa renowacja obiektu, obejmująca między innymi wykonanie solidnego fundamentu oraz wieńca żelbetonowego wokół kapliczki, odtworzenie gontowego pokrycia dachu, rekonstrukcję stolarki wewnętrznej i portalowej, uzupełnienie ubytków w ścianach oraz odnowienie i zabezpieczenie figury Jezusa.

"Według podań mieszkańców, pierwotnie kapliczka była dolnym poziomem wysokiej drewnianej dzwonnicy i stanowiła część zabudowań mieszkalno-gospodarczych. Z czasem zabudowania popadły w ruinę i zostały rozebrane. Ocalono kapliczkę i dzięki sukcesywnym naprawom właścicieli przetrwała do naszych czasów" - przypomina burmistrz Marcin Ratułowski.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl