17.04.2023, 14:58 | czytano: 1498

Sprzątanie szlaków w Borze na Czerwonem w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży (zdjęcia)

zdj. nadesłane
Prawie 40 uczniów z liceów z Polski, Litwy oraz Łotwy podjęło inicjatywę sprzątania szlaku w Borze na Czerwonem w okolicach Nowego Targu.
Wspólnie z leśniczym, Krzysztofem Przybyłą, młodzież wyruszyła w piękną trasę przez rezerwat, wgłąb torfowiska. Z racji tego, że rezerwat jest odwiedzany przez ponad 100 tysięcy osób rocznie, wzdłuż ścieżki znajdowało się sporo “pozostałości” po turystach.
Wśród śmieci leżących wzdłuż ścieżki edukacyjnej, najczęściej znajdowaliśmy niedopałki po papierosach, papierki po słodyczach i plastikowe butelki po napojach. Te wszystkie odpady, które zostawiają po sobie turyści, mają ogromny wpływ na stan środowiska rezerwatu i skutecznie zanieczyszczają naturalny ekosystem Boru.

Wydarzenie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu “All You Need is Earth” (“Wszystko, czego potrzebujesz to Ziemia”), finansowanego z funduszy Erasmus +. Projekt ten ma na celu wzmocnienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży w wieku 16-18 lat, a także wzmocnienie współpracy międzynarodowej i międzyszkolnej na rzecz ochrony środowiska i promocji działań proekologicznych.

W projekcie uczestniczy młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Polski, Łotwy oraz Litwy, a ich zadaniem jest wspólne wypracowanie przewodnika na temat proekologicznego stylu życia. Licealiści poprowadzą także warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej. Młodzież nabędzie umiejętności, które później będą pomocne w odnalezieniu się na rynku pracy, takie jak: tworzenie oraz zarządzanie projektem, a także jego skuteczne wdrożenie i ewaluacja.

Projekt “All You Need is Earth” jest organizowany przez Centrum Inicjatyw Europejskich SILESIANA, stowarzyszenie wspierające młodzież w realizowaniu działań prospołecznych oraz proekologicznych.

Monika Rybarczyk, Koordynator Projektu “All You Need is Earth”
Może Cię zainteresować
komentarze
MaK18.04.2023, 07:52
Wstyd.
Góral17.04.2023, 19:41
A wyciek nieczystości z wiadomego miejsca do Białego Dunajca widzieli.
Ann17.04.2023, 17:49
No cyrk!!! Nie słyszałam o tym żeby młodzież polska jadąca na wymianę zbierała śmieci w innym kraju.
Litwa jest w czołówce jeśli chodzi o pozyskiwanie surowców wtórnych, Łotysze też wprowadzili wymianę butelek PET szklanych i puszek za kaucję w każdym markecie. A my daleko w tyle! Nowy Targ propagatorem ochrony środowiska? W taki mglisty i deszczowy dzień jak dzisiaj ro ta młodzieży nie powinna nawet na zewnątrz być bo jest taki smród i zadymienie że im się odszkodowanie należy za zbieranie śmierci " na świeżym powietrzu"
BTW. W Niemczech nie uświadczysz butelki,puszki na boisku , nie jest to sprzątane przez służby komunalne . Po prostu dzieciaki zabierają ze sobą do domu, nie rzucaja po krzakach, bo koszt butelki to 0.25? a jak już któreś zostawi to Pan Menelowaty w 5 minut wyczai i przygarnie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl