16.05.2023, 13:03 | czytano: 1137

12. Noc Muzeów w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu

Fot. Materiały prasowe
Na gości Nocy Muzeów czekała w bibliotece wystawa pt. „Od kołyski po grób – wszechobecny urok biurokracji”. Zwiedzający przekonali się o tym, że pozornie błahe świstki i druki mogą być niezwykle wymownym i interesującym świadectwem minionych czasów.
Eksponaty wybrano spośród unikatowych zbiorów specjalnych biblioteki. Znalazły się tam m.in. rejestry uczniów sprzed 150 lat, korespondencja z okupacyjnymi władzami niemieckimi, świadectwa niezamożności, spisana drobnym druczkiem polisa ubezpieczeniowa od ognia i wiele, wiele innych.
Wystawa spotkała się z pozytywnym odbiorem, co potwierdzają przychylne wpisy w Księdze Gości oraz wysoka frekwencja zwiedzających, bowiem w godzinach otwarcia ekspozycji, tj. 17.00–24.00 przybyło około 100 zwiedzających w różnym wieku. Kiedy dorośli podążali tropem wystawy w (nie tak znowu odległe) czasy, gdy wszystko musiało być zapisane na papierze i potwierdzone własnoręcznym podpisem oraz pieczątką, najmłodsi brali udział w warsztatach. Z wielkim zaangażowaniem włączyli się w tworzenie tablicy zarządzeń, ogłoszeń, oświadczeń czyli tzw. Nowotarskiego Hyde Parku.

Noc Muzeów to jednak dopiero początek przygody z wystawą z Bibliotece Pedagogicznej. Ekspozycja będzie wystawiona do końca bieżącego roku szkolnego i na jej podstawie zostaną zorganizowane zajęcia w oparciu o autentyczne dokumenty i materiały historyczne pt. „Jak to było, gdy nie było komputerów”. O szczegółach biblioteka będzie informować za pośrednictwem fanpage’a na Facebooku.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl