NOWY TARG. Centrum Rozwoju i Terapii Dziecięcej Matyldowe Love było organizatorem konferencji pt. "Współczesne technologie w podnoszeniu jakości życia osób z niepełnosprawnościami - medycyna, fizjoterapia, AAC, inżynieria".
W całodziennym spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób. Do Nowego Targu przyjechali rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych m. in. z Cieszyna, Zgorzelca, Łodzi, czy Ślaska. Przyjechali by porozmawiać i posłuchać wykładów specjalistów - m. in. dr Anny Gogola z Fundacji DENEMS, twórczymi meta-metody w fizjoterapii wieku rozwojowego, czy lekarzy-ortopedów: dr n. med. Barbary Jasiewicz i dr n. med. Tomasza Potaczka. Byli także znakomici terapeuci i fizjoterapeuci. - To były świetne wkłady, uczące nas, że jeśli mamy dzieci z problemem możemy osiągnąć cel na różne sposoby. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Karolina Florek - mama dziecka z niepełnosprawnością ruchową. Jej córka komunikuje się alternatywnie. Oczami wskazuje obrazek na ekranie i w ten sposób porozumiewa się z otoczeniem. Byli przedstawiciele firm, prezentujący sprzęt rehabilitacyjny taki jak wózki, kombinezony stymulujące, czy podnośniki - służące do pomocy w transporcie osób np. z porażeniem, albo tylko przemieszczaniu się po mieszkaniu - mówi Agnieszka Zych-Żmuda, jedna z organizatorek konferencji.
Matyldowe Love zapowiada, że szykuje już kolejne tego rodzaju spotkanie, ale w nieco innym charakterze. Wszystko po to, by pokazać osobom zmagającym się z niepełnosprawnością i ich opiekunom, że można podnieść jakość ich życia.
Wkrótce w Centrum Rozwoju i Terapii Dziecięcej pojawi się innowalk - urządzenie do aktywnej pionizacji. Ten sprzęt prezentowany był na konferencji.
s/