17.05.2023, 08:50 | czytano: 1136

Kolejna plenerowa opera w Jaworkach. Tym razem będzie to zapomniane dzieło

W ślad za kilkuletnią organizacją oper plenerowych na terenie Pienin i Gorców, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ”Gorce-Pieniny” po raz kolejny podjęło się realizacji wydarzenia operowego. W tym roku, widzowie będą mieć okazję zobaczyć 23 sierpnia w Jaworkach spektakl pn. "Janek" Władysława Żeleńskiego.
Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja "Janka", z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.
Opera Władysława Żeleńskiego "Janek" jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, organizatorzy podjęli próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.

Źródło: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ”Gorce-Pieniny”, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl